Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek
Cevdet Erek

Cevdet Erek

TASARIM   29.04.2016

13 Mayıs - 26 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek 57. Venedik Bienali’nde, Türkiye Pavyonu’nu temsil edecek olan sanatçı Cevdet Erek olarak belirlendi. Koordinasyonu İKSV tarafından yürütülen sergide, Erek’in birlikte çalışacağı proje ekibi ise önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimi alırken eş zamanlı olarak müzik yapan ve daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bu alan üzerine de eğitim alan sanatçının bu zamana kadar imza attığı işlere bir göz atalım!

Sahil Sahnesi Sesi | 2006
Cevdet Erek, “Sahil Sahnesi Sesi” performansında 8 metrelik bir halı kullanarak, dokunma vasıtasıyla dalgaların kıyıda yarattığı ses dünyasını taklit ediyor.  Bu hissi en yalın haliyle izleyiciye sunan sanatçı, çalışmasını “Upuzun bir sahil düşün; arada dalgalar birbirini izliyor, hem bağımsız hem de diyalog halinde…” şeklinde anlatıyor.

Out of Place | 2011
Tate Modern’de sergilenen bu çalışma, sanatçının Mataro’daki kültür merkezine önerdiği saçak düşüncesinden yola çıkmakta. Metin şeklinde kurgulanan saçak, izleyicilere savaş ile ilgili aktarım yapıyor.

Cetveller ve Ritim | 2011
12. İstanbul Bienali’nde izleyiciyle buluşan çalışma, siyasi tarihleri çizgisel zamana yerleştirirken, aynı zamanda geçen zamana müzikal olarak karşılık veriyor. Üzerinde 1923, 1960, 1971 ve 1980 işaretli olan “Darbeli Cetvel”, bu anlamda hem siyasi darbeye hem de sesin ritmini tutan aralıklı darbelere referans vermekte.

Ritimler Odası | 2012
Sanatçının, Almanya’nın Kassel şehrinde 5 yılda bir gerçekleşen dOCUMENTA (13) sergisinde yer alan Ritimler Odası adlı işi, büyük çaplı bir mimari ve ses müdahalesi olarak tanımlanabilir. Bir alışveriş merkezinin en üst katında yer alan ve herkesin farklı deneyimleyeceği soyut bir labirent gibi kurgulanan bu çalışmada mimari, ses, zaman ve mekan iç içe geçiyor.

Re – illumination | 2013
Viyana’da sergilenen bu çalışma, yukarıdan ışık alacak şekilde tasarlanan büyük bir müze salonunun zaman içinde bazı engeller sonucu bu özelliğinin ortadan kaybolması ile sanatçının bu mekana ışığı tekrar davet etmesi ve ses yutucu perdeler sayesinde sessiz bir mekan elde etme hikayesi…

 

#cevdet erek #Venedik Bienali #venice #sanat #mimari #tasarım #iksv


Sayfanın Başına Dön