DİJİTAL PLATFORMDA OLAĞANÜSTÜ TASARIMLAR
DİJİTAL PLATFORMDA OLAĞANÜSTÜ TASARIMLAR

DİJİTAL PLATFORMDA OLAĞANÜSTÜ TASARIMLAR

TASARIM   15.05.2021

Küresel COVID-19 salgının etkili olduğu bu zamanlarda, uluslararası alanda en ünlü tasarım ödüllerinden biri olan iF DESIGN AWARD, kazananlarını açıklamak için yaratıcı bir çözüm geliştirdi. iF DESIGN AWARD, bu yıl kazananlarına 10 Mayıs 2021 tarihinde, dünyaca ünlü tasarım müzeleri ile birlikte başarılarını gösterebilecekleri dijital bir kutlama modeli yarattı.

Ödül kazananlar arasında Apple, Samsung ve Google gibi tanınmış şirketlerin yanı sıra olağanüstü tasarım çözümlerine sahip çok sayıda girişimci, yenilikçi firma ve küçük tasarım stüdyoları bulunuyor.

Dijital Platformda Gösterilen Olağanüstü Tasarımlar

Koronavirüs nedeniyle arka arkaya ikinci kez iptal edilen ödül töreni yerine, iF DESIGN AWARD, 10 Mayıs 2021 tarihinde seçkin tasarım müzeleriyle iş birliği yaparak, ödüllü tasarımları 24 saat müzelerin online platformlarında dijital olarak sergileyecek.  iF ödüllü tasarımlarının yayınlanacağı dünyanın en ünlü uluslararası tasarım müzelerinin arasında; Vitra Design Museum (Almanya), YANG Design Museum (Şangay), Design Museum Boston (ABD), Danish Design Museum (Danimarka), MAK – Museum for Applied Arts (Viyana) ve Design Museum Den Bosch (Hollanda) bulunuyor.

Ayrıca ABD, Almanya, Çin, Tayvan, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve İspanya gibi birçok ülkenin uluslararası ve yerel tasarım medyası ile iş birliği yaparak, kazananlar 4 kıtada tanıtacak. Ayrıca lansmana hazırlanan yeni bir “iF design App” uygulaması ile global olarak herkesin kazanan projelere kolayca erişilebilir olmasına imkan sağlayacak. Uygulama aynı zamanda dijital sahne görevi görecek. Ödül kazananlar ve tasarımla ilgilenenler için heyecan verici bir kaynak olacak.

Tasarım müzeleri, tasarım odaklı medya kuruluşları ile yapılan çalışmalar ve iF DESIGN AWARD’un geliştirdiği bu dijital birliktelik, COVID-19 salgının yaratıcı sektöre olan dünya çapındaki ekonomik etkisinin sonucunda yaratıldı.

Çünkü pandemide sadece yaratıcı sektördeki tasarımcılar ve üreticiler geniş kitleler ile buluşmakta zorlanmadı. Müzeler de sorunlar yaşadı, önceden planlanan sergilerini izleyicilerine gösteremedi. iF Design, kısıtlamaların geniş kapsamlı etkilerinin olduğuna inanıyor. iF jüri başkanı ve iF Tasarım Vakfı yönetim kurulu üyesi Prof. Fritz Frenkler görüşlerini “Ekonomi, yenilikçi ve yaratıcı başarılara bağlıdır. Konu bir ürün seçmeye geldiğinde, tasarım genellikle fark yaratır. Olağanüstü tasarım ise büyük çapta farkındalık yaratır.” diye açıklıyor.

Tasarımın Yaratıcı Gücü

iF DESIGN AWARD tarafından geliştirilen yılın ana mesajı: ‘Hepimizin yaşadığı bu özel zamanda, zorluklarının üstesinden gelmek için yaratıcı çözümlere ihtiyacımız var.’ oldu. Bu nedenle iF Design, Tasarımın Yaratıcı Gücünü’nü kutlama ve tüm ödül kazananları geniş kitlelerle buluşturabilmek için dijital kutlamalar yarattı. iF Design'ın genel müdürü Uwe Cremering; "Bu olağanüstü yaratıcı beyinlerin, benzersiz başarılarına dikkat çekmek için pandemi döneminde olmamıza rağmen, dijital bir sahne sağlamak bizim için önemliydi.” diyor.

Sayılar kendini gösterdi. 98 uluslararası bağımsız tasarım uzmanı, yaklaşık 10.000 başvuruyu inceledi ve değerlendirdi. 44 farklı ülkeden toplamda 1.744 ödül kazananı ile iF DESIGN AWARD bir kez daha rekora ulaştı. En seçkin75 başvuru tasarım ve inovasyon başarısıyla, iF jürisi tarafından 2021 iF Gold (altın) ödülü ile onurlandırıldı. iF DESIGN AWARD 2021 kazananlarını kutlamak için uluslararası iletişim kampanyası 10 Mayıs 2021'de başlayacak. Tüm ödüllü markalar ve tasarımlar hakkında daha fazla bilgiye www.ifworlddesignguide.com adresinden ulaşabilirsiniz.

iF DESIGN AWARD Hakkında

1954 yılından bu yana, iF DESIGN AWARD, olağanüstü tasarım için kalite belirleyici olarak kabul edilmektedir. iF logosu mühür gibi, dünya çapında olağanüstü tasarım hizmetleri ve danışmanlıkları ile ünlüdür.  iF DESIGN AWARD, dünyadaki en önemli tasarım ödüllerinden biri olarak saygınlığını  ve prestijini özenle korumaktadır.

Ödül kategorileri: Ürün Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, İletişim ve Hizmet Tasarımı, Mimari ve İç Mimari Tasarım, Kullanıcı Arayüzü (UI), Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Profesyonel Konsept Tasarımıdır. Tüm ödüllü tasarımlara ve 67 yıllık kazanan tasarım arşivine iF WORLD DESIGN GUIDE veya iF design app’den ulaşabilirsiniz.

 

#iFDesignAward2021 #tasarım #VBenzeri #vitrablog


Sayfanın Başına Dön