DİKKAT DEVRİLEBİLİR!
DİKKAT DEVRİLEBİLİR!

DİKKAT DEVRİLEBİLİR!

TASARIM   15.01.2020

Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu'nun ABD'de yaptığı araştırmaya göre, ev ortamında herhangi bir mobilyanın devrilmesi nedeniyle her 11 günde ortalama 1 çocuk hayatını kaybediyor. IKEA'ysa bu konuda hedef gösterilen markalardan.

MALM şifonyerin 2016 yılında manşetlere taşındığı günleri hatırlarsınız; yalnızca 2 yıllık bir zaman dilimi içinde, yürümeye yeni başlayan 3 bebeğin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan devrilme hikayeleriyle gündeme oturarak aynı yıl, bu ürünün çocukların olduğu alanlarda kullanılmaması üzerine uyarıda bulunmuştu. Ancak yapılan çağrılar yeterli olmamış olacak ki, trajik olay 2017 yılında tekrarlandı.

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde, 2017 Mayıs'ında gerçekleşen ve 2 yaşındaki bir bebeğin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazada aile, IKEA'yı potansiyel güvenlik riskleri hakkında uyarı yapmamakla suçladı. İki taraf arasında yapılan tazminat anlaşmasıysa yakın zamanda açıklandı. IKEA'ya 46 milyon dolara mal olan olay, avukatlara göre aynı zamanda ABD tarihinin tek bir çocuğun kazara ölümü üzerine sonuçlanan en büyük davası.

Markanın bundan sonra izleyeceği süreci merakla bekliyor; yazımızı, 'çocuklarınızı MALM şifonyerden uzak tutunuz' uyarısıyla sonlandırıyoruz.

#IKEA #MALM #mobilya tasarımı #mobilya #şifonyer


Sayfanın Başına Dön