DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE
DUYUSAL OBJE

DUYUSAL OBJE

TASARIM   10.06.2019

Tasarımın bazen ne için olduğundan çok kim için olduğu daha önemli. Bu duruma en iyi örneklerden birisi Paula Lorence'in otizmli çocukların duyularını geliştirmeye yönelik tasarladığı objeler. Çocuklar, bu nesnelere dokunarak 8 farklı duyuyu aynı anda kavrayabiliyor.12 parçadan oluşan tasarım nesneleri serisini özellikle otizmli çocukların terapilerinde kullanılıyor. 

Doktorlar ve terapistler medikal birer nesne olarak tasarım objeleri tedavilerine dahil ediyor. Nesneler, sadece çocukların belirli hisleri kavramalarına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sakinleştirici ve odaklanma sorunu ile baş etmeye yönelik bir dikkat aracı olarak da kullanılıyor. 

Lorence'in tasarladığı nesnelerin üç farklı aşamalı kullanımı var; birinci aşama belirli duyulara sahip olanlarda, ikinci aşama nesnel tüm duyulara sahip fakat duyuları daha da geliştirilmesi gerekenlerde ve son aşamaysa anksiyete ya da panik atak gibi sorunları olan çocuklarda kullanılıyor. Nesneler; tahta, şeffaf plastik, silikon, alüminyum, mantar, keçe ve kompozit malzemeler gibi materyallerden üretiliyor.

Kaynak | Dezeen

#Paula Lorence #otizm #tasarım


Sayfanın Başına Dön