EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS
EMOTILOCKS

EMOTILOCKS

TASARIM   10.01.2020

Dijital dünyanın hayatımızdaki yeri malum, beraberinde getirdiği birtakım sembollerse gündelik yaşamımızın tam merkezinde, hatta çoğu zaman abartılı bir şekilde. Bu gerçeği ne kadar sorguladığınızı bilmiyoruz ancak sizi sorgulayan biriyle tanıştırmak istiyoruz. Francesco Morackini.

Kendisi, teknoloji ve dijital dünyayla ilişkimizi kilitler üzerinden farklı bir bakış açısıyla ele alıyor; sisteme sıkışıp kalmamamız, belli dijital kalıplara kilitlenmemiz konusunda bizi uyarıyor. İlk serisi Likelock, Bitlock, Atlock olan tasarımcı ikinci serisindeyse konuya biraz daha duygusal yaklaşıyor. Hatelock ve Lovelock ismini verdiği kilitlerle bu kez insani duyguların aslında günlük eylemlerimizi ve kararlarımızı nasıl etkilediğini ele alıyor. Verilen mesaj belli; duygulara kendimizi kilitlemenin yan etkileri üzerine tatlı bir eleştiri.

Kilit, günün sonunda işlevsel bir nesne. Değerli varlıkları güvence altına almamız için bir aracı. Farklı tasarım ve anlamlara bürünmüş olması bunu değiştirmiyor ancak Morackini dijital dünyanın duygularımıza olan etkisini gözler önüne sermek için anlambilimi gayet iyi kullandığını kanıtlıyor.Sayfanın Başına Dön