GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK
GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK
GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK
GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK
GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK
GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK

GALERİ İÇİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK

TASARIM   8.08.2021

Şu günlerde New York’taki Gagosian Gallery’de yer alan ‘Are we really that different? / Gerçekten o kadar farklı mıyız?’ projesi, içinde bitkilerin yetiştiği, gerçek anlamda işlevsel bir kentsel çiftlik kurulumundan oluşan bir enstalasyon. Proje Antwaun Sargent’in küratörlüğünde, aralarında mimar David Adjaye’nin de yer aldığı 12 sanatının katılımıyla gerçekleşen Social Works sergisinin kapsamında bulunuyor. Serginin odağında kişisel, kamusal ve kurumsal olarak geniş bir kapsamda ele alınan ‘mekân’ ile, Siyahların sosyal pratiği arasındaki ilişki. Sergideki teorik yaklaşımların ve içeriklerin altını çizdiği mesele, günümüz koşulları altında özellikle Siyah sanatçıların, mekânı bir topluluk oluşturma aracı olarak kullanmaları konusundaki artan aciliyet.

24 Haziran’da açılan sergi ve kapsamındaki yerleştirme, 11 Eylül tarihine kadar Gagosian Gallery’de görülebilir.

Are we really that different? projesinde olduğu gibi, yiyecek üretimi ve yemek zinciri etrafında tartışılan pek çok konu uzun zamandır çeşitli bağlamlarda kültürel ve topluluk bazlı çalışmaların merkezinde yer alıyor. Söz konusu olan kentsel çiftlik yerleştirmesi, galerinin çatı penceresinden sarkan ve içinde bitkilerin yetiştiği dar bir yapıdan oluşuyor. Bitkiler, formun içinde bulunan yaşam destek üniteleri aracılığıyla su ve besin alıyor ve nemlendiriliyorlar. Büyümeleri için gerekli olan gün ışığı, tam yansıdığı alanın ölçülerine göre hazırlanmış sergileme formu aracılığıyla, yapının çatısındaki pencereden geliyor. Yerleştirmedeki sebzeler ve yenilebilir çiçekler günlük olarak hasat ediliyor ve ziyaretçiler tarafından yenilebiliyor. Projenin bir amacı da, birbiriyle çelişen iki alanı, galeri ortamı ve çiftlik ortamını, bir çatı altında kesiştirmek olmuş. Yerleştirmenin kurulumu sırasında, bitkilerin yerleştirildikleri yapıyla kurdukları ilişkinin de gözlemlenmesi imkânı oluşmuş.

‘70lerde açılan ve Afro Amerikalı sanatçıların işlerine New York’ta ilk yer veren galeri olan Just Above Midtown’un (JAM) kurucusu olan Linda Goode Bryant, ‘Are we really that different?’ yerleştirmesini, mimar Elizabeth Diller (Diller Scofidio + Renfro) ile birlikte gerçekleştirmiş. Bryant, 2009 yılında hayata geçen ve bir kentsel tarım organizasyonu olarak tanımlanabilecek Project EATS’ın kurucusu aynı zamanda. Project EATS, New York’ta yaşayan düşük gelirli ailelere ve bireylere destek olmak için kurulan, gıda üretimi, yetiştirme ve dağıtım gibi süreçleri içeren, topluluk temelli bir gıda sistemleri ağı ve aynı zamanda modern endüstri toplumundaki insan-doğa ilişkisini de sorgulamak amaçlarından biri.

 

#GagosianGallery #AntwaunSargent #enstelasyon


Sayfanın Başına Dön