“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”
“KATI OLAN HER ŞEY”

“KATI OLAN HER ŞEY”

TASARIM   30.01.2015

İstanbul Modern’in Yeni Mimarlık Programı (YAP), iki yılda bir yaz aylarında uygulanan geçici bir yapı tasarımlarıyla genç ve yükselen mimarlara yenilikçi mimari tasarımla tanışma fırsatı sunuyor. İlk olarak 2013 yazında SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın “Göğe Bakma Durağı”* isimli projesi ile başlayan YAP'ın bu yazki programında PATTU tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” var. Proje, İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak ve 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından görülebilecek. Enstalasyonun, özellikle müzenin genç ziyaretçilerine yönelik etkinlikler kapsamında kullanılması hedefleniyor.

İstanbul Modern’in The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle; VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirdiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ikinci geçici yapısı olan “KATI OLAN HER ŞEY” in mimarları Cem Kozar ve Işıl Ünal, projeyi bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen, hem geçmişine dair bir hatırlatma hem de yakında gerçekleşecek olan değişim sürecine vurgu yapan bir bildiri olarak değerlendiriyor ve ekliyor: “Yapılar, belki de insan ömründen daha uzun süre ayakta kaldıklarından dolayı anılarımızı bağladığımız birer çapa gibidirler. Peki ne denli sağlamdırlar? Taş, çimento veya mermerden yapılmış olmaları onları ebediyen ayakta tutmaz aslında. Bir günde kolayca yok olup gidebilirler. Ünlü ‘Katı olan her şey buharlaşıyor’ sözünün bir kısmını bu nedenle ödünç aldık. Yaklaşımımız, İstanbul Modern’i çevreleyen alanı tüm bileşenleriyle birlikte parçalara ayırmak ve mimarinin geçici yüzünü gözler önüne serecek şekilde yeniden bir araya getirmekti. Tasarım burada inşa edilmiş önceki binaların geometrilerini alıyor ve bunları birbirleriyle çarpıştırarak kaotik bir biçime sokuyor. Fakat gün içinde şeffaf şekiller matlaştıkça bu kaos da bir anlam ifade etmeye başlıyor. Geçmişin geometrileri bir görünür bir görünmez oluyor. Bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen ‘KATI OLAN HER ŞEY’, hem geçmişe dair bir hatırlatma hem yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri; geleceğe daha eleştirel bakmamızı öneren.”

Uygulanma hakkı kazanan tasarımların yanı sıra, programa katılan tüm finalistlerin geliştirdiği önerilerin de bulunacağı ortak bir sergi İstanbul Modern, MoMA PS1 (New York), MAXXI (Roma), CONSTRUCTO (Santiago) ve MMCA (Seul)’da izleyiciyle buluşacak. Sergi programı dahilinde İstanbul’da ‘KATI OLAN HER ŞEY’i gördükten sonra, favori ikliminize bağlı olarak New York, Roma, Santiago veya Seul’u da 2015 yazı tatil rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.  

*Turgut Uyar (Dünyanın En Güzel Arabistanı)

#tasarım #design #İstanbulModern #vitra #yap #moma #MoMa PS1 #NewYork #istanbul #PATTU


Sayfanın Başına Dön