LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI
LONDRA MASTABASI

LONDRA MASTABASI

TASARIM   25.06.2018

2016 yılında, Milano'nun 100 kilometre doğusundaki Iseo Gölü üzerinde Christo tarafından tasarlanan The Floating Pier'i hatırlarsınız. Nitekim yaklaşık 15 gün gibi kısa bir süre sergilense de, yılın en ilham verici projelerinden biri olarak tanımlanan o turuncu strüktürü unutmak ne mümkün! Bu çok kısa hatırlatmanın ardından asıl konumuza dönelim; yani Christo'nun Londra'daki Serpentine Gölü'nde tamamladığı yüzen heykel Londra Mastabası'na…

 

Arapça kökenli bir kelime olan Mastaba, Mısır uygarlığında piramitlerin babası olarak bilinen mezar anlamına geliyor. Ve Christo ile Jeanne Claude iklisinin yaklaşık 50 yıldır hayran olduğu bu yamuk form, Christo'nun söz konusu şeklin yüzen versiyonunu hayata geçirme hayalinin bir sonucu olarak bugün karşımıza çıkıyor; 20 metre yüksekliğinde, 7.506 adet boyalı varil kullanılarak tasarlanan göz alıcı bir strüktür.

 

Christo'ya göre Londra Mastabası, kendisinin ve 2009 yılında kaybettiği eşi Jeanne Claude'un sanatı özgür kılma konusundaki kararlılığını gözler önüne seriyor.

 

“Stalinci Bulgaristan’ın en korkunç zamanlarında büyüdüm. 21 yaşıma geldiğimde, özgür bir sanatçı olmak için kaçtım. Özgürlüğümden vazgeçmeyecek ve bu durumun sanatıma zarar vermesine asla izin vermeyeceğim”.

 

Yapımına 3 Nisan 2018'de başlanan ve 18 Haziran günü açılışı yapılan Londra Mastabası, birbirine kenetlenmiş polietilen varillerden oluşan devasa bir strüktür. 600 ton ağırlığında ve gölün toplam yüzey alanının %1'ni kaplıyor. 

 

Tercih edilen renk skalasıyla, parkın yeşili gölün mavisi derken kendini ortaya koyan Londra Mastabası'nı 23 Eylül 2018 tarihine kadara görmek mümkün. Üstelik Christo'nun önceki işleri gibi halka açık ve ücretsiz!

#Christo #Londra Mastabası #Serpentine Gölü #enstalasyon #sanat


Sayfanın Başına Dön