MADDE VE MADDESELLİK
MADDE VE MADDESELLİK

MADDE VE MADDESELLİK

TASARIM   16.12.2019

Design Museum Helsinki, galeri alanında sergilenmek üzere 3. Design Club Open Call'u başlatıyor. Serginin temasıysa bu yıl 'madde ve maddesellik' olarak belirlendi. Uluslararası bir açık çağrıyla tüm tasarımcılara ve tasarım ekiplerine seslenen projeye; her tür sergi, enstalasyon veya müdahaleyle, bir ya da birden fazla işle başvurulabilecek. Seçilen sergi, Eylül 2020'de Helsinki Design Week'in bir parçası olarak halka açılacak.

Bu yılın teması 'madde ve maddesellik'. Farklı maddeler/malzemelerle çalışmak ve onları kontrol etmek, tasarımın önemli bir parçası. Yeni malzemeler geliştirilmesi ve mevcut malzemelerin sınırlarının, potansiyellerinin incelenmesi tasarımın kalıcı yönleri arasında. 

Toplum giderek daha dijital hale geliyor; bu dönüşüm geleneksel ürün tasarımını sarsıyor, maddesel olmayan tasarımın önemini artırıyor. Aynı zamanda malzemeyle küresel ilişki, aşırı tüketim nedeniyle kritik bir noktaya ulaştı. Bu nedenle Design Museum'un 3. Open Call'u, tasarımda madde ve maddesellik hakkındaki düşüncelere meydan okumaya çalışıyor. Madde, dijital bir toplumda veya çevresel krizin ortasında nasıl bir rol oynuyor? Küresel ekonomi nasıl bir yeni bakış açısı sağlıyor?

Seçilen sergiye, sergi alanının ücretsiz kullanımı ve 10.000 Euro tutarında hazırlık fonu sağlanacak. Açık çağrıya son başvuru tarihiyse 11 Ocak 2020. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#Design Museum Helsinki #Helsinki Design Week #Helsinki #Madde ve Maddesellik


Sayfanın Başına Dön