MENDİNİ'YE VEDA
MENDİNİ'YE VEDA

MENDİNİ'YE VEDA

TASARIM   19.02.2019

Alessandro Mendini... Yazının başında mimar ve tasarımcı olarak tanımlasak da, biliyoruz ki kendisi bundan çok daha fazlasıydı. Ve tasarım dünyasının duayen ismi 87 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

Mendini, 1959 yılında Politecnico di Milano'dan mezun olduktan sonra sanatçı ve tasarımcı Marcello Nizzoli'nin yanında kariyerine başladı. 70'lerde, modernizmin katı kurallarına bir tavır olarak kurulan Studio Alchimia ile radikal tasarım hareketinin önemli isimlerinden biri haline geldi. Mimari projelerin yanı sıra Alchimia bünyesinde pek çok mobilya, obje ve enstalasyona imza attı. Önemli bir teorisyen olan Mendini, radikal tasarımın zirve yaptığı 70'lerde Casabella, Modo ve Domus gibi dergilerde tasarım üzerine yazılar yazdı. Aynı zamanda Domus Academy'nin kurucularından biriydi.

 

1989 yılında kardeşi Francesco ile Atelier Mendini'yi kuran tasarım duayeni, vefat edene kadar bu stüdyo bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. Proust koltuk ve Alessi için tasarladığı koleksiyonlar ise Mendini'nin unutulmaz tasarımları arasında...

#Alessandro Mendini #Atelier Mendini #Alchimia #Domus Academy


Sayfanın Başına Dön