NEFES AL
NEFES AL
NEFES AL
NEFES AL
NEFES AL
NEFES AL

NEFES AL

TASARIM   29.08.2019

Küresel ısınma, yanlış tarım politikaları ve atık üretiminin fazlalığı. Bunlar, bugün dünyayı tehdit eden temel sorunlardan yalnızca bazıları. Canlı hayatını doğrudan etkileyen hava kirliliğiyse, tüm bu problemleri kapsayan ve en acil müdahale gerektiren çevresel problemlerin başında geliyor. Çünkü kalabalık şehir hayatı, orman sayılarının azalması ve zehirli sanayi gazları, nefes almayı her geçen gün zorlaştırıyor.

Michael Pinsky'nin Pollution Pods isimli çalışması, hava kirliliğine dikkat çeken güçlü bir enstalasyon. Dört yıllık bir araştırma projesinin parçası olan ve geçtiğimiz yıl Londra'daki Somerset House'un bahçesine de yerleştirilen bu kozalar, dünyanın beş farklı şehrindeki hava kirliliğinin bir simülasyonunu sunuyor. Kozanın her bir odası; dikkatlice hazırlanmış partikül maddeler, azot dioksit, kükürt dioksit ve karbonmonoksitten oluşan bir ozon içeriyor.

Dünya Günü çerçevesinde üretilen Pollution Pods, 5 adet şeffaf odacığa sahip. Bir halka şeklinde konumlandırılan ve birbirine bağlanan kozalar, projenin ilk üretim noktası ve oldukça temiz havaya sahip olan Norveç'in Tautra bölgesinden başlayarak Londra, Pekin, Sao Paulo ve Yeni Delhi gibi şehirlere uzanıyor.

#Michael Pinsky #Somerset House #Pollution Pods #enstalasyon #hava kirliliği


Sayfanın Başına Dön