NEREYE KADAR?
NEREYE KADAR?
NEREYE KADAR?
NEREYE KADAR?
NEREYE KADAR?
NEREYE KADAR?

NEREYE KADAR?

TASARIM   15.04.2020

B&B Italia, Bisazza, Boffi, Cassina, Giorgetti, Flexform, Molteni ve Cappellini. Hayır, 2021'e ertelenen Milano Tasarım Haftası'nda her yıl olduğu gibi görkemli şekilde kendini gösterecek tasarım markalarından bahsetmiyoruz. Aksine, COVID-19 nedeniyle Mart ayında fabrikalarını kapatan ve yakın zamanda açmazlarsa krize sürükleneceklerini İtalyan hükümetine açıkça beyan eden isimler. Öyle ki, yaklaşık 1 hafta içinde üretime başlamadıkları durumda, geriye dönüşün 20 ila 30 yıl süreceğini belirtiyorlar. 

İtalyan tasarım devlerinin başından geçen süreci anlamak için 1 ay geriye gidelim. 
8 Mart 2020. COVID-19 vakalarının zirve yaptığı, İtalya'nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinin bu tarihte karantinaya alınmasıyla birlikte pek çok fabrika kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Tasarım dünyasının merkezi olan başkenti Milano'da da durum pek tabii farklı olmadı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin 21 Mart Cumartesi gecesi aldığı kararla, İtalya genelindeki temel ihtiyaç malzemesi üretenler hariç tüm fabrikalardaki faaliyetleri durdurmasıysa, markaların yakın zamanda üretime geçme hayalini sona erdirse de yaptıkları açıklamalar süreci olumlama şeklindeydi.

"Pandeminin getirdiği tüm zorluklara rağmen, bu durum kendimizi yeniden değerlendirmemize fırsat verdi". Molteni.

"Seyahat kısıtlamaları, üretimin durması ve iptal edilen etkinlikler, markaları müşterileriyle ilişkilerinde teknolojiyi kullanarak yeni yollar keşfetmeye itecek". Poltrona Frau.

3 Nisan'da sona ermesi gereken kararın, hızla artan vakalar ve kayıplar nedeniyle devam etmesiyse, bu kez markaları 'üretime devam etmek için artık İtalyan hükümetinden güzel haberler bekliyoruz' şeklinde beklenti dolu açıklamalar yapmaya yöneltti.

"Yakın zamanda üretime tekrar başlamayı umuyoruz. Çalışanlarımızın sağlığı için elbette birtakım önlemler alacağız". Molteni.

"Hükümetten, Paskalya Bayramı sonrasında üretime başlamak için açıklama bekliyoruz". Poltrona Frau.

Fabrikalar 14 Nisan'da açılsın çağrısı!
Gelelim bu haftaya... Paskalya sonrasında üretime geçmek için istedikleri cevabı alamayan yukarıda bahsettiğimiz 9 marka, bu kez bir manifesto hazırlayarak İtalyan hükümetine çağrıda bulundu.

Design Doesn't Give Up başlıklı manifestoda, fabrikaların 14 Nisan'da açılmaması gibi bir durumun endüstriyel ve ekonomik krize neden olacağı, 100.000'lerce kişinin işsiz kalacağı gibi maddeler yer aldı. Bir başka önemli konu, markaların dünya genelindeki mağaza ve ofislerinin kiraları oldu. Bu mekanların mülk sahiplerine, manifesto üzerinden Nisan-Kasım ayları arasında yarım kira ödeme şeklinde bir teklif sunuldu. 

Hayaller 3 Mayıs'a kaldı...
Tasarım devi 9 marka tarafından hazırlanan manifestoya Başbakan Conte'nin cevabıysa gecikmedi. Conte, bunun zor ancak gerekli bir karar olduğunu belirterek bütün fabrikaların 3 Mayıs'a kadar kapalı kalacağını belirtti.

Manifestoya göre İtalya'da mobilya sektöründe 75.000 şirket, 350.000 çalışan bulunuyor. Yıllık ciroysa 43 milyar Euro. Bu noktada öne çıkan etkinliklerden biri olan Milano Tasarım Haftası'nın 2021 ertelenmesine fabrikaların bir süre daha kapalı kalmasını eklersek, ortaya çıkacak sonuç oldukça merak konusu.

Kaynak | Dezeen, The Guardian

#B&B Italia #Bisazza #Boffi #Cassina #Giorgetti #Flexform #Molteni #Cappellini #Covid-19 #Coronavirus #Koronavirüs #İtalya #Lombardiya


Sayfanın Başına Dön