OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY
OBSERVATORY

OBSERVATORY

TASARIM   5.01.2020

İngiltereli tasarımcı Lee Broom, beş parçadan oluşan bir aydınlatma serisi tasarladı. Bu yıl New York, Milano ve Londra'da sergilenen Observatory serisindeki aydınlatmalar Orion, Lens Flair, Eclipse, Tidal ve Aurora. Serinin tüm parçaları tek bir soruya odaklandı; yatay ve dikey mekanlarda ışık nasıl yansır ve kırılır?

Orion
İnce bir boruya benzeyen modüler parça, yuvarlar parça ile birleşerek sade bir avize oluşturuyor. Parçalardan her biri aydınlatma elemanı ile değiştirilebiliyor; böylece bir tasarımda ince çubuklar ışık yayarken bir diğerinde yuvarlak küreler aydınlatma elemanı işlevi görüyor.

Lens Flair
Işığın kırılımını en iyi gösteren aydınlatma elemanı Lens Flair, teleskobik lenslerden ilham alıyor. Kürenin yarısı bakırdan üretildiği gibi, mat siyah olarak da kullanılabiliyor.

Eclipse
Paslanmaz çelik ve akrilik disklerden üretilen Eclipse’in tasarım fikri, iki dairenin iç içe geçmesinden geliyor. Dairelerden biri ışık kaynağı iken diğeri de ayna olarak ışığı yansıtan eleman olarak görev görüyor.    

Tidal
Dışı siyah, içi ise tamamen ışık dolu olan bu küre, adeta sihirli bir görüntü oluşturuyor.

Aurora
Avize olarak tasarlanan Aurora, sıralı dizilmiş aydınlatma çubuklarının yan yana dizilmesinden ortaya çıkıyor. Bu ürünü tasarımcı Broom, evde kendi imkanlarıyla üretti.

#Observatory #aydınlatma koleksiyonu #Lee Broom #orion #Lens Fair #Eclipse #Aurora


Sayfanın Başına Dön