PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR
PUZZLE MOBİLYALAR

PUZZLE MOBİLYALAR

TASARIM   27.07.2021

Taş, ahşap, kil gibi doğal malzemeler kullanarak hem ‘yenilikçi’, hem ‘oyunlu’ tasarımların ve denemelerin peşindeki İngiliz tasarımcı Max Lamb bu kez de ‘puzzle’ mobilyaları ile, New York’taki Salon 94 Gallery’de karşımıza çıkıyor. Lamb, 2012 yılında ilki gerçekleştirilen İstanbul Tasarım Bienali’nin ön etkinlik programı kapsamında MSGSU Seramik Atölyesi’nde öğrencilerle ‘Kil Fabrikası’ isimli bir atölye yürütmüş, bu atölyeden çıkan ürünler, VitrA mağazalarında sunulmuştu.

Max Lamb, doğal malzemeler kullanarak ve geleneksel üretim yöntemlerini dijital tasarım pratiğiyle birleştirerek çalışmalarını yürütüyor. Dolayısıyla tasarım ve üretim sürecinde ellerini çok fazla kullanan tasarımcıların başında geliyor. Sıkça başvurduğu döküm, kesim, oyma, kalıplama, katlama gibi yöntemler son derece primitif görünse de, kullandığı malzemeler ve teknikler sonucu ortaya çıkan ürünler birbirinden farklı ve özgün. Bu yönüyle Lamb’in tasarımlarının her defasında ürünün, enstalasyonun kendisi kadar yapım sürecinin ilgi odağı olduğu süreçlerden meydana geldiği söylenebilir.

Salon 94 Gallery’deki ‘Wood, Stone’ başlıklı sergi kapsamında ise Lamb’in neredeyse gerçek anlamda ‘puzzle’ parçalarından oluşmuşa benzeyen yeni ahşap mobilya serisi ve granit ile taşın potansiyelini denediği oturma üniteleri yer alıyor.

Ahşap mobilya serisinde yer alan ürünlerin ‘puzzle’ı andırmasının nedeni parçaların her birinin birbirine kenetlenen formlardan oluşması. Lamb süreci tersten işleyen bir yapboz gibi tanımlamış. Ve elbette blokların hiçbiri tesadüf eseri ortaya çıkmış parçalar değil. Önceden haritalanmış formlarda kesilen blokların her biri kendi başına bir parça haline geliyor, ardından yeniden düzenlenerek fonksiyonel sandalye, bank ve taburelere dönüşüyor. Bu sürecin en önemli noktalarından biri ise, tek bir bloktan kesilen her parçanın tasarımda yeniden işlevlendirilmesinden dolayı, az miktarda talaş dışında sürecin malzeme israfı yaratmaması olarak belirtiliyor.

‘Wood, Stone’ sergisinde yer alan diğer koleksiyon ise, Lamb’in gri Tonalite granit ve kırmızı Dolomit kaya kullanarak ortaya çıkardığı taş üzerine denemelerinden meydana geliyor. Bu Lamb’in Pedretti ile işbirliğinde geçmiş yıllarda yine Salon94’te gerçekleştirdiği ‘Boulders’ çalışmasının bir devamı olarak da değerlendirilebilir. Bu serideki parçaların en dikkat çekici özelliklerinden biri, taşın doğal dokusunun, insan yapımı ‘terrazzo’ya benzemesi. Bir diğer özellik ise, Lamb’in bu çalışma sürecinde denediği, kullandığı, farklı ölçekteki taş işçiliğine özgü özel taş / kaya kesme yöntemleri. Bu yönüyle her iki koleksiyon tasarımcının doğal malzeme ve geleneksel yöntemler kullanarak yaptığı inovatif denemeler arasına yenilerini eklemiş oluyor.

#MaxLamb #puzzle #mobilya


Sayfanın Başına Dön