SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS
SHAPE & SHAPERS

SHAPE & SHAPERS

TASARIM   15.09.2019

Küratörlüğünü Tereza Porybna'nın üstlendiği Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, en iyi Çek üretimlerini ve tasarımcılarını 27 Eylül - 30 Ekim 2019 tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. CerModern'de gerçekleşecek sergi aynı zamanda, bu güne kadar Türkiye'de Çek tasarımına özgü düzenlenen en büyük seçki olma özelliği taşıyor. 

Çek Cumhuriyeti, ünlü Bohemya kristalleri ve dünyaca bilinen cam yapım geleneğiyle Avrupa'daki en eski ülkelerden biri. Sergi aynı zamanda, cam dışında mobilya, seramik, tekstil, mücevher ve gözlüklerle, Çek tasarımının modern tarihine küçük bir yolculuğu da içeriyor. Geleneksel Çek camcılığını çağdaş tasarım ve çizgilerle buluşturan, aydınlatma tasarımı ve yerleştirmeleri konusunda öncü olan Lasvit'in Türkiye'deki tek temsilcisi TEPTA'ysa bu organizasyona markanın tasarımlarıyla katılıyor.

Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, 3 ana bölümden oluşuyor. Çek Tasarımı'nın Hikayesi bölümü; 1918-2018 yılları arasında Çek Cumhuriyeti'nde tasarımın gelişimini anlatırken geçen yüzyılda yaratılan ikonik nesneleri sunuyor. İlk seçkide Libuše Niklová tasarımı şişme oyuncaklardan kübist seramik aksesuarlara, mobilyalardan şehir bisikletlerine uzanan pek çok zamansız ve hala üretilen parçalar yer alıyor.

Cermodern'in kuzey galerisinde sunulan 2. bölüm, uluslararası düzeyde başarılı Çek tasarım markalarının vitrini konumunda. Çek cam yapım geleneğinden ilham alan bu seçki, aydınlatma ürünlerine ve cam eşyalara odaklanırken Lasvit markasının Monster Cabaret koleksiyonu ve Lasvit'in TEPTA koleksiyonunda yer alan tasarımlara yer veriyor. Bomma'nın aydınlatmaları ve Moser'ın eskimeyen el yapımı vazoları da bu seçkide sunuluyor. 

Özgür ve aynı zamanda yaratıcı genç yeteneklerin dünyasını anlatan 'Yeni Yetenekler' isimli bölümse, serginin 3. kısmı. Bu bölüm, tasarım ve güzel sanatlar arasındaki sınırları bulanıklaştırmayı amaçlarken, daha önce Türkiye'de sergilenmemiş eserler sunuyor.

#CerModern #Tereza Porybna #Tepta Aydınlatma #Lasvit #Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi #Shape&Shapers #Çek Cumhuriyeti #Çek tasarımı #aydınlatma #aydınlatma tasarımı #sergi


Sayfanın Başına Dön