Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight
Shylight

Shylight

TASARIM   2.11.2015

2003 yılında yenilenmek için kapatılan, içerisinde sadece Rembrandt’ın “Night Watch” eserinin aynı yerde kaldığı, müze koleksiyonunun tamamen yeniden organize edildiği 10 yıllık bir süreçten sonra açılan Rijksmuseum için kalıcı bir tasarım yapmak, oldukça zorlayıcı bir süreç.

Hollandalı tasarım stüdyosu Studio Drift, müze için "Shylight' isimli kalıcı bir aydınlatma tasarımı gerçekleştirdi. 

Bazı çiçekler gece kendilerini dış etkenlere karşı korumak için kapanır ve enerjilerini korurlar. Niktinasti diye adlandırılan bu doğal mekanizma, Studio Drift’e bu tasarım için ilham verdi.

İnsan elinden çıkan objelerin genellikle statik bir formu vardır. Doğaya baktığımızda ise, buna insanoğlu da dahil, her şeyin değişen, dönüşen, çevresinde göre adapte olabilen bir yapısı olduğunu gözlemleriz. Shylight bu sorunun sonucu olarak ortaya çıktı: Cansız objeler, karakter ve duygu değişikliğini ifade eden mimikler yapabilir mi?

Shylight, çiçeklerin açma kapanma hareketlerini taklit eden bir kareogrifiyi izleyen bir ışık heykeli. Tasarımda bu hareketin zarafetini aktarmak için ipek kumaş, katmanlar halinde kullanılmış. Aydınlatma tasarımının hareketi iPhone ya da iPad ile kontrol edilebiliyor.
 
Performatif  heykelin hikayesini bu videodan izleyebilirsiniz.

 

 

#Rijksmuseum #Studio Drift #Rembrandt #tasarım


Sayfanın Başına Dön