ŞİİRSEL AYDINLIK
ŞİİRSEL AYDINLIK
ŞİİRSEL AYDINLIK
ŞİİRSEL AYDINLIK
ŞİİRSEL AYDINLIK
ŞİİRSEL AYDINLIK

ŞİİRSEL AYDINLIK

TASARIM   12.12.2019

2019 Mart'ında Morten Ravn ve Nikoline Henningsen tarafından kurulan Lumiére Bricoleur, Einstein'ın İzafiyet Teorisi ve Claude Lévi Strauss'un 'Bricolage' yani yaptakçılık konseptinden yola çıkarak geri dönüştürülmüş malzemeleri sanat - tasarım ekseninde yorumlayan bir stüdyo. Aslında 'Bricolage' elde olanı kullanma sanatı, kimine göre de yaratıcılığın özü. 

"Eski aydınlatmaları yeniden yorumlamaya başlayınca, o istenmeyen malzemelerin dönüşümü gerçekten güçlü bir şey yaratıyor hissi uyandırıyor".
 
Tabii malzemeleri nereden bulduklarını merak ediyoruz. İkili, ilk koleksiyonlarını Kopenhag sokaklarından ve eskicilerinden buldukları bakırlardan tasarladıklarını belirtiyor. Özellikle küçük aydınlatmalarını minyatür bir gün batımına ya da şenlik ateşine benzetiyorlar. Yaratıcılık sırlarıysa, stüdyolarını karartıp aydınlatmaların yaydığı ışıkla çalışmak. Kulağa gerçekten de keyifli geliyor.
 
Sürdürülebilir aydınlatmayı erişilebilir kılma arzusu bu dönemde oldukça önemli. Bunu Doğu ve Batı felsefelerinin senteziyle formlara dökmekse ezoterik olduğu kadar işlevsel.

#Morten Ravn #Nikoline Henningsen #Lumiére Bricoleur #aydınlatma tasarımı #aydınlatma


Sayfanın Başına Dön