Solar Güç
Solar Güç
Solar Güç
Solar Güç
Solar Güç
Solar Güç

Solar Güç

TASARIM   24.07.2015

Üçüncü dünya ülkelerinde doğal kaynak kullanımı ile enerji elde etme yöntemlerine son yıllarda daha çok alternatif üretilmeye başlandı. Sevgili Olafur Eliasson’un “Little Sun” ürününden sonra, IDEO ve d.light Temmuz 2015’te dünyanın en ucuz solar aydınlatma ünitesini lanse etti. A1 isimli ürün, güneş enerjisi ile çalışan ve etrafına uzun süre aydınlık veren portatif bir fener.

Gelişmekte olan ülkelerde günde 1.25 Dolar gibi bir rakam ile yaşayan aileler, her akşam evlerini aydınlatmak için bu miktarın 25 sentini gaz yağına ödüyor. Gaz yağı ile elde edilen aydınlatma çözümü hem masraflı, hem de ciddi sağlık ve güvenlik riskleri barındırıyor.

Birçok tüketici için solar fenerler tek çözüm gibi gözüküyor fakat solar ürünler, kullanıcı gruplarının alım güçlerinin ötesinde olduğundan dolayı, erişilemez hale geliyor. Bu doğrultuda 2014 yılında işbirliğine başlayan d.light ve IDEO, A1 adında yüksek kaliteli, esnek, uzun süre dayanıklı ve en önemlisi de erişilebilir bir solar aydınlatma ürünü tasarladı. Tasarım ekibi bu doğrultuda, kullanıcı grubunun en rahat, kolay ve esnek kullanabilmesi için kapsamlı bir saha araştırması yaparak, bu çalışmadan edindikleri geri bildirimlerle tasarımı geliştirdi.

#tasarım #IDEO #dlight #solar


Sayfanın Başına Dön