SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM
SONBAHARDA TASARIM

SONBAHARDA TASARIM

TASARIM   13.09.2021

Eylül, Birleşik Krallık’ın tasarım sahnesi için renkli bir ay olacak. Londra Tasarım Bienali yeni bitti, ancak 19. Londra Tasarım Festivali ve Stoke-on-Trent kentinde gerçekleşen 7. Britanya Seramik Bienali gibi etkinlikler, sonbaharın renkli geçmesini sağlayacak gibi görünüyor.

18-26 Eylül 2021’de gerçekleştirilecek 19. Londra Tasarım Festivali, Londra’nın 10 farklı semtine yayılacak etkinliklere ev sahipliği yapacak. Festivalde öne çıkan tasarımlar, programlar ve etkinliklerin ardında bir kez daha sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi gibi kavramlara rastlıyoruz. Bunun dikkat çekici örneklerinden biri V&A Müzesi’nde görülebilecek Medusa adlı karma gerçeklik projesi. Ziyaretçilerin hareketlerine göre şekil değiştiren bir enstalasyon aracılığıyla iklim değişikliğine, doğanın modern hayattaki yerine ve tasarlanmış mekânlara dair düşündürmeyi hedefleyen Medusa, mimar Sou Fujimoto ve teknoloji geliştiricisi Tim Drum’ın imzasını taşıyor. Daha iyi bir geleceğin nasıl inşa edilebileceğine dair soruları merkeze alan bir diğer örnek ise 23-26 Eylül arasında King’s Cross’ta ziyaret edilebilecek, yeni mezun olmuş genç tasarımcıların enerji tasarrufu ve doğa dostu malzemelerle ilgili fikirlerine yer veren, sıfır atık bir etkinlik olmayı hedefleyen Planted adlı sergi.

11 Eylül – 17 Ekim arasında, ülkenin çanak çömlek sektörünün merkezi konumunda bulunan Stoke-on-Trent’te gerçekleştirilecek 7. Britanya Seramik Bienali ise Birleşik Krallık’ın en büyük seramik etkinliği olma özelliğini taşıyor. Sürekli kent halkını tasarım sürecine doğrudan dahil etmenin yeni yollarını arıyor gibi görünen bienalin öne çıkan eserlerinden biri, Stoke-on-Trent’te yaşayan farklı insanların (aralarında profesyonel sanatçılar ve yerel seramik üreticilerinin yanı sıra huzurevi sakinleri ve tedavi gören bağımlılar da var) tasarladığı 250 adet tabaktan oluşan Stoke Makes Plates [Stoke Tabak Üretiyor] adlı enstalasyon. Fresh [Taze] adlı sergide ise bu sanatı YouTube’dan öğrenen Popalini & Jezando adlı ikilinin yanı sıra kille tanışmasını topluluk kulüplerine borçlu olan Sarah Strachan gibi genç ve amatör seramik sanatçılarının çalışmalarına yer veriliyor.

Özetle "Sonbaharda Birleşik Krallık’ta tasarım başkadır," demek durumun fazla abartılı bir yorumu olabilir, ama sonbaharda Birleşik Krallık’ta tasarıma dair çok fazla şey olacağı tartışılmaz bir gerçek. Bize de heyecanla beklemek, bir de daha iyi bir gelecek hayaliyle ortaya koyulan bu tasarımların geleceğin dünyasında gerçeğe dönüşmesini beklemek kalıyor.

Can Koçak

#LondraTasarımBienali #LondraTasarımFestivali #Stoke-on-Trent #BritanyaSeramikBienali


Sayfanın Başına Dön