SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN
SUYA SABUNA DOKUN

SUYA SABUNA DOKUN

TASARIM   18.03.2020

"Ellerinizi yıkayın. Ellerinizi sık sık yıkayın. En az 20 saniye yıkayın. Dirseklere kadar yıkayın".

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz cümleler bunlar. Hayati açıdan öneminiyse, gün be gün artan vakalardan anlıyor, sonrasında tekrar tekrar daha çok yıkamaya devam ediyoruz.

Asıl konumuza gelelim. Suya sabuna dokunma noktasında kullandığınız hijyen ürünlerini pek tabii tahmin etme imkanımız yok ancak işin tasarım mutfağının bu anlamda asla boş olmadığını bilmenizi istiyoruz.

Peki o zaman tasarımcı elinden çıkma sabunlara göz atmaya ne dersiniz?

Tetra Soap
İlhamını, birbirine kenetlenen dalgakıranlardan alan bir sabundan söz ediyoruz. Sabunun elden kayıp gitme durumunu göz önünde bulunduran Hong Kong'lu marka, bu düşünceden yola çıkarak kolay kavranabilir olan söz konusu formu tercih ediyor ve ekliyor: "Sabun, yağ bazlı bir temizlik malzemesi. Suyla buluşunca çözünüyor, kayganlaşıyor. Üstelik alışageldik kalıp sabun, form olarak kavranması daha da zor bir hal alıyor". İçerik olarak doğal sızma zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve esans yağlar bulunduran; silikon kalıba dökülerek üretilen Tetra Soap, sizce de mimar ve tasarımcıların kalbini fethedecek gibi görünmüyor mu?

Architecture Soap | Yunja Bian
Bu şeffaf sabun, Oslo Mimarlık Trienali için Yunja Bian tarafından tasarlandı. Üzerindeki yazıların kullanıldıkça silinmesiyse, yapıların kullanıldıkça değişmesine, saflığını yitirmesine referans vermekte.

Soapack | Mi Zhou
hem içini hem dışını sabun olarak kullanabileceğiniz bir tasarımda sıra. Mi Zhou tarafından tasarlanan ürün, bitkisel bazlı bir içeriğe sahip.

Soap | Jasper Morrison
Minimalizmden ödün vermeyen Soap, Jasper Morris tarafından tasarlandı. En az ismi kadar minimal.

Forgo | Form Us With Love
12 gram sabun tozundan ne kadar sıvı sabun elde edebiliriz? Form Us With Love tarafından tasarlanan Forgo, bu soruya 250 ml. şeklinde cevap veriyor, temizlik ve kişisel bakım sektöründeki yoğun plastik ambalaj kullanımını kendi sabununu kendin yap mottosuyla ele alıyor. Forgo'nun yapım süreciyse şöyle: Cam şişesine suyu dolduruyor, ardından toz sabunu ekliyorsunuz. Geriye bir tek çalkalamak kalıyor. Ve sabununuz hazır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirttiği gibi 'en az 30 saniye'.

Unutmayın!

#Tetra Soap #Architecture Soap #Yunja Bian #Soapack #Mi Zhou #Soap #Jasper Morrison #Forgo #Form Us With Love #sabun #Koronavirüs #Covid-19


Sayfanın Başına Dön