TASARIM İLE / WITH DESIGN
TASARIM İLE / WITH DESIGN

TASARIM İLE / WITH DESIGN

TASARIM   15.09.2021

NomadMind çatısı altında oluşturulan ve Kültür İçin Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi, 8 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen açılış forumu ile başladı. Proje kapsamında, davetli tasarımcılar kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet ediyor.

Projenin davetli tasarımcıları Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran, Haziran ve Temmuz ayları boyunca kentle ilişki kurdukları sorular etrafında ve seçtikleri bölge özelinde kurguladıkları tasarım odaklı yerleştirme/müdahalelere yönelik olarak tasarım ve üretim sürecine girdiler. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü ilk yerleştirme/müdahale açılışı ile sergileme süreci başlayan projede Eylül ayı boyunca tüm yerleştirme/müdahaleler kentlinin ziyaret ve etkileşimine açık olacak. tasarım ile / with design projesi, yerleştirmelerin ardından yapılacak olan kapanış forumu ile son bulacak.

tasarım ile / with design projesinin kentte gerçekleştireceği yerleştirme/müdahalelerden üçüncüsü olan ve Onurcan Çakır tarafından tasarlanan “ALTyapı”, 15 Eylül 2021 Çarşamba günü sizlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kente dair sorular üzerinden yola çıkan Onurcan Çakır, katmanlardan oluşan kentin altında görünmeyen, ancak incelikle tasarlanıp kentin gündelik hayatının işlemesi için inşa edilmiş altyapıya dair nesneleri görünür kılmayı amaçlıyor.

“Su, evimizin içine kadar nasıl geliyor da ellerimizi yıkayabiliyoruz? Lambaların yanması, aletlerin çalışması için gereken elektrik, santrallerden bize nasıl ulaşıyor? Kilometrelerce uzaktaki santrallerde kömürün yakılmasıyla, buharın ya da suyun türbinleri çevirmesiyle elde edilen, kaynağını hiçbir şekilde görmediğimiz bu enerji, kablolarla yine görünmez bir biçimde evimizin içine kadar giriyor. Şehirde yalnızca altyapının değil, doğal olan birçok şeyin üzeri yine insan yapımı şeylerle kapalı. Toprak, kayalar, ağaç kökleri, böcekler; neredeyse hiç görünürlüğü yok tüm bunların. Görmediklerimizi -ama görmesek de aslında orada olmaya devam edenleri- hatırlamak için bir yerleştirme bu. Kent, birçok katmandan oluşuyor. Bu katmanların fiziksel olanlarını biraz açıyor ve bakmak isteyenlere yakından gösteriyoruz.”

 

#OnurcanÇakır #altyapı


Sayfanın Başına Dön