TASARIM ODAKLI MEKANSAL MÜDAHALELER
TASARIM ODAKLI MEKANSAL MÜDAHALELER
TASARIM ODAKLI MEKANSAL MÜDAHALELER
TASARIM ODAKLI MEKANSAL MÜDAHALELER

TASARIM ODAKLI MEKANSAL MÜDAHALELER

TASARIM   9.10.2021

NomadMind çatısı altında oluşturulan ve Kültür için Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi, 8 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen açılış forumu ile başladı. Proje kapsamında, davetli tasarımcılar kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet ediyor.

Projenin davetli tasarımcıları Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran, Haziran ve Temmuz ayları boyunca kentle ilişki kurdukları sorular etrafında ve seçtikleri bölge özelinde kurguladıkları tasarım odaklı yerleştirme/müdahalelere yönelik olarak tasarım ve üretim sürecine girdiler. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü ilk yerleştirme/müdahale açılışı ile sergileme süreci başlayan projede yerleştirme/müdahaleler kentlinin ziyaret ve etkileşimine açık olarak kurgulandı. tasarım ile / with design projesi, yerleştirmelerin ardından yapılacak olan kapanış forumu ile son bulacak.

tasarım ile / with design projesinin kentte gerçekleştireceği yerleştirme/müdahalelerden sonuncusu olan ve Metehan Özcan tarafından tasarlanan “Kordon Platform”, 8 Ekim 2021 Cuma günü saat 18.00’de sizlerle buluşmaya hazırlanıyor."Kordon Platform projesi, bir zamanlar Alsancak'ta kıyıdan denize uzanan ve üzerinde sırasıyla farklı yapıların olduğu platformu, bugünün dolgu sahil yolu üzerinde işaretliyor. Mermer bloklar Altay Spor Kulübü Lokali, Disko Karina ve Palet Restoran gibi yapıları taşıyan deniz üstündeki eski platformun sınırlarını çiziyor. 1998 yılında platformun yıkımına neden olan hızlı otoyol projesi sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla durduruldu ve dolgu yeşil alana dönüştürüldü. Ayrıca platform üzerinden Bayraklı'ya taşınan eski iskele - yeni kafeterya yapısını da hatırlatmayı amaçlayan proje bu yapıya da bir işaretleme yaparak, bugün karşılıklı iki kıyıda yer alan mekanların ortak hafızasına vurgu yapıyor.”

#KordonPlatform #tasarımile/withdesign #TasarımOdaklıMekânsalMüdahaleler #tasarım


Sayfanın Başına Dön