TÜRKİYE PAVYONU ÇIN'LAYACAK
TÜRKİYE PAVYONU ÇIN'LAYACAK
TÜRKİYE PAVYONU ÇIN'LAYACAK
TÜRKİYE PAVYONU ÇIN'LAYACAK

TÜRKİYE PAVYONU ÇIN'LAYACAK

TASARIM   28.02.2017

Venedik Bienali 57. Ulusal Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu'nda sanatçı Cevdet Erek'in ÇIN başlıklı işi yer alacak. 13 Mayıs - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda yürütülen Türkiye Pavyonu, Venedik Bienali'nin ana mekanlarından Arsenale'deki Sale d'Armi'de gerçekleşecek.

 

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu için mekana özgü olarak oluşturulacak ÇIN, süreç içerisinde gelişerek mekanla birlikte şekillenecek. 

 

Cevdet Erek, ÇIN başlıklı işini şöyle anlatıyor:

 

“Yerinde deneyimlenmesi için yapılan bir mekan işini halen oluşum aşamasındayken tarif etmeye çalışmak yerine, bir hazırlık egzersizi olarak şöyle bir hayali beraber kurmayı öneriyorum: Uzakta etrafı çitle çevrili bir harabe, içindeyse oradan gün boyu ayrılmaması gereken bir görevli var. Görevli, sessizlik içinde dolanırken etrafı dikkatlice süzen bir ziyaretçiyi ve onun sayesinde binlerce cırcır böceğinin konserini fark ediyor. Uzaktan, birbirleriyle konuşmaya çalışan bu ikili, bir anda meydana gelen şiddetli bir sesin verdiği kulak acısından aynı anda kısacık haykırıyorlar. Sonra görevli, gece başka bir yerde, pencereyi iki parmak, gürültüyü bir tık açık bırakarak kulak çınlamasını bastırmaya çalışırken bir alarm sesi giriyor içeri: ‘viyuviyuviyuviyu’. Sonra bu hayalin başına dönüp aynı sırayla bir daha hayal etmeyi deniyor”

 

Cevdet Erek'in birlikte çalıştığı çekirdek ekip ise proje koordinatörü Yelin Bilgin, mimar Gürden Gür ve Elif Tunçel, sanat tarihçisi Ayşe Erek ve görsel kimlik tasarımcısı Yetkin Başarır'dan oluşuyor.

 

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi, 13 Mayıs tarihinde ziyarete açılacak. 26 Kasım'a kadar devam edecek olan bienalde, Christine Macel küratörlüğünde Arsenale ve Giardini'de gerçekleştirilecek "Viva Arte Viva" başlıklı ana serginin yanı sıra, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 85 ülkenin sergisi yer alacak.

#Venedik Bienali 57. Ulusal Sanat Sergisi #Türkiye Pavyonu #Cevdet Erek #ÇIN #İKSV #Arsenale #Sale d #Giardini #Christine Macel #Viva Arte Viva


Sayfanın Başına Dön