UZAYIN SÜPER KAHRAMANLARI
UZAYIN SÜPER KAHRAMANLARI
UZAYIN SÜPER KAHRAMANLARI
UZAYIN SÜPER KAHRAMANLARI

UZAYIN SÜPER KAHRAMANLARI

TASARIM   8.06.2020

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in uzay keşif teknolojileri şirketinin geçtiğimiz günlerde fırlattığı roketin kalkış anı milyonlarca insan tarafından canlı olarak izlendi ve pek çok insanda büyük heyecan yarattı. Teknolojik gelişmeler ışığındaki hayli iddialı fütüristik senaryolar ne kadar ileri giderse gitsin, pek çok insan için uzaya giden roket görüntüsü hâlâ hayaller, olasılıklar ve gelecekle ilgili çok şey ifade ediyor. SpaceX’in uzay uçuşu da bu anlamda önemli. Bunun özel bir şirket tarafından gerçekleştirilen ilk uçuş olması ise hem düşündürücü hem de geleceğe dair bir umut taşıyor içinde.

Meselenin pek çok alanda olduğu gibi tasarım bağlamında da tartışmaya ve üzerine konuşmaya değer sayısız konu başlığı var elbette. Bunlardan biri astronotların giydiği uzay giysileri. SpaceX ekibi uzaya hayli şık gitti diyebiliriz. Bu da özel kıyafetlerinin tasarımları üzerine bir merak yarattı açıkçası. Bu ses getirici seyahatin tüm detaylarıyla ilgili yıllardır nasıl bir çalışmanın yürütüldüğünü tahmin etmek zor değil ve sonuçta astronotların ne giyeceği de bu süreçteki konulardan biri.

SpaceX uzay giysilerinin arkasındaki isim, sinema endüstrisinin yakından tanıdığı Jose Fernandez. Fernandez’in kostüm tasarımı anlamında imzası olan filmler arasında Batman V Superman: Dawn of Justice, Tron, Ironman 2, The Amazing Spiderman, and Captain America: Civil War yer alıyor. SpaceX ilk olarak 2016 senesinde, konuyla ilgili tasarım yarışmasına katılması için Fernandez ile görüştüğünde, kendisi bunun yeni bir film olduğunu düşünerek ona göre işlerini gönderdiğini itiraf ediyor.

Bu kez uzay giysileri, alışık olduğumuz formundan hayli uzak; vücuda oturan “skinny” bir tasarıma sahip, tıpkı Fernandez’in kostüm tasarladığı filmlerdeki süper kahramanlar gibi… Ki ayrıca hava geçirmez olmaları gerektiği için de bu kadar vücudu saran bir formda olmaları aslında bir gereklilik olarak düşünülebilir. Elon Musk’ın bu tasarımda en beğendiği parçaysa kask. Bu kaskın gerçek bir uzay yolculuğunda işler halde olması için tersine mühendislik çalışması yürütülmüş.  Tasarımcının bu kaskı tasarlanken öncelikli amacı ise, siperlik kısmından da anlaşılacağı gibi, astronotlara az engellenmiş ve daha iyi bir görüş şağlamak olmuş.

Tasarımdaki incelikli estetik detaylar bir yana, işlevsel olarak önemli tercihler söz konusu. Giysinin formu, astronotların ihtiyacı olan tüm destek aparatlarının sarkmasını engelleyecek ve güç artı yaşam destek sistemlerinin tek bağlantıdan çıkmalarını sağlayacak şekilde tasarlanmış. Dolayısıyla hareketlilik burada önemli bir konu. Seçilen renklerle birlikte tasarım bir yanıyla resmi bir üniforma görünümündeyken, çok incelikli detaylarla birlikte bir yanıyla da bu resmi görüntünün dışına çıkıyor. 

Jose Fernandez, vücudu tutan kostümler, terzi ustalığı ve farklı malzemeleri bir arada kullanma konularındaki yeteneğiyle tanınıyor. Dolayısıyla bir hayli cesaret isteyen bu yolculukta kullanılan giysilerin onun imzasını taşıması anlamlı bir işbirliğine yol açmış gibi görünüyor.

#Elon Musk #SpaceX #tasarım #Jose Fernandez #uzay giysisi #uzay #astronot


Sayfanın Başına Dön