VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS
VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS

VIRGIL ABLOH & REM KOOLHAAS

TASARIM   3.01.2022

Louis Vuitton erkek koleksiyonu kreatif direktörü ve son yılların en popüler markası Off-White'ın kurucusu Virgil Abloh’un geçtiğimiz ayki ani ölümü moda ve tasarım dünyasında üzüntüye neden oldu.

Mimarlık eğitimi alan ve Chicago sokak modasının bir hayli etkisi altında kaldığını ifade eden Abloh’un moda tasarımındaki kariyeri, Fendi markasında yaptığı staj ve Kanye West ile birlikteliğiyle başladı. Abloh’un tasarımlarını basmak için gittiği Chicago’daki bir basımevinde tanıştığı Kanye West ile birlikte çalıştığı dönem daha sonra Abloh’un kariyerinde bir sıçrama olan Off-White markasının doğmasını sağladı. Ve sonraki yıllarda Abloh hızla alanın yaratıcı, girişimci, temsil ettikleri ve ilham olduklarıyla en farklı kişiliklerinden biri olarak görüldü, altına imza attığı projeler de merakla ve ilgiyle takip edildi.

Abloh’un çok yönlü bir tasarımcı ve yaratıcı zihin olduğunu en net ortaya koyan şeylerden biri mimar Rem Koolhaas ile yollarının kesiştiği anlar. Abloh’un Illinois Institute of Technology’de mimarlık eğitimi aldığı yıllarda, okul bünyesinde Koolhaas tarafından tasarlanan ve o esnada inşa halinde olan bir yapı mevcuttu. Koolhaas bilindiği üzere Prada markasını koleksiyonlarının sergilendiği ikonik, ses getiren, yıllar içinde son derece çarpıcı ve yenilikçi tarzlarıyla gittikçe daha da beklenir hale gelen podyum tasarımlarına imza atan mimardı. Dolayısıyla Abloh’un moda dünyasına olan ilgisi sinyallerini vermeye başladı. Rem Koolhaas’ın kurduğu mimarlık stüdyosu OMA’nın moda alanındaki bilinirliği Abloh’un her zaman ilgisini çekmiş olmalı…

Abloh ve Koolhaas’ın yolları 2018 yılında bir dergi ve dijital platform tarafından gerçekleştirilen, tasarım geleceği, tüketim, tasarımcının IKEA için yaptığı sınırlı sayıda basılan “ “ ifadeleri içeren konuşma etkinliğinde kesişti. Bu konuşmada Abloh mimarlık eğitiminin tüketim ve kültür üzerine araştırmalarını nasıl şekillendirdiğini paylaşırken, Koolhaas tartışmayı Abloh’un IKEA ile yaptığı iş birliğindeki ifadelerin anlamları, konut tasarımı ve geleceğin çalışma dünyası üzerine genişletiyordu.

Abloh’un 2019 yılında Chicago Museum of Contemporary Art’ın 4. katında gerçekleşen ilk solo sergisi ‘Figures of Speech’in sergi tasarımı ise OMA tarafından gerçekleştirildi. OMA bünyesindeki araştırma ve tasarım stüdyosu AMO ise serginin yaratıcı yönü ve anlatımı üzerine Abloh ile iş birliği gerçekleştirdi. Sergi Abloh’un mimari, moda, tasarım ve sanat arasında gidip gelen dünyasını yansıtıyordu ve kariyerinin ilk günlerinden başlayarak, Kanye West ile çalıştığı dönemden, Louis Vuitton erkek giyiminin kreatif direktörü olduğu güne kadar gerçekleştirdiği işlerden oluşuyordu.

Bahar Turkay

#LouisVuitton #Off-White #VirgilAbloh #RemKoolhaas


Sayfanın Başına Dön