YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION
YİNE YENİDEN HOUSEMOTION

YİNE YENİDEN HOUSEMOTION

TASARIM   14.08.2018

Tabanlıoğlu Mimarlık, Salone del Mobile 2018 kapsamında Interni dergisinin düzenlediği "House In Motion" sergisinde "housEmotion" yerleştirmesiyle yer almıştı. NURUS ve Tepta'nın katkılarıyla gerçekleştirilen enstalasyon, bu kez de 4 - 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2018 Londra Tasarım Bienali'nde Türkiye'yi temsil ediyor. 

 

İlk kez 2016 yılında gerçekleşen Londra Tasarım Bienali'nin büyük başarısının ardından bu yıl 2.si düzenlenen bu küresel buluşmada Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İngiltere, ABD ve Türkiye dahil olmak üzere 40'tan fazla ülke ve bölgeden tasarımcının eserleri sergileniyor.

 

İnsan yaşamları, deneyimleri, varlık ve duygu durumlarına dair meseleleri dile getirilecek!

 

Londra Tasarım Bienali'nde "Duygusal Durumlar" temasıyla kurgulanan enstalasyonların insan yaşamlarına, deneyimlere, varlık ve duygu durumlarına dair meseleleri dile getirilmesi amaçlanıyor. Bu uluslararası platform bünyesinde, sürdürülebilirlik, göç ve çatışma, toplumsal sorumluluk, sosyal hak ve eşitlikler, kirlilik, iklim ve su meseleleri gibi hayati konular ile bunlara dair 21. yüzyıla uygun yenilikçi çözümler çerçevesinde farklı ülkelerden işler sergileniyor. 

 

"housEmotion"

 

"housEmotion" form olarak bir evi andırıyor ancak bu bir yuva mı? 21. yüzyılda "yuva"ya dair gerçeklik ve duygular neler? Tabanlıoğlu Mimarlık imzalı enstalasyon; hız, hareket ve geçicilik odaklı çağımızda "ev"in duygusal yerini değerlendiriyor, nereye ait olduğumuz sorusuna cevap arıyor.

 

"Nerelisiniz?" sorusuna verilen cevap, hemen hemen herkesin geldiği yerden farklı bir fiziksel noktada olduğunu, kalıcı veya misafir olarak artık farklı bir yeri mesken tuttuğunu gösterir. Evin gerçekten ne olduğuna dair çeşitli algılamalara rağmen en iyi cevaplardan biri "Ev, başladığımız yerdir".

 

houEmotion, ev kavramını en sade haliyle temsil eden temel kübik formun bir dizi beyaz çubuk kullanılarak inşa edilmesiyle şekilleniyor. Çubuklar arasındaki boşluklar, yapıya yarı şeffaflık ve geçirgenlik katıyor; dışarıdan farklı açılardan izlendiğinde optik illüzyonlara yol açıyor. Uzaktan merak uyandıran bu etki, ziyaretçileri "ev"in içine girmeye teşvik ediyor. 

 

Tabanlıoğlu'nun "anne kucağı gibi" şeklinde tarif ettiği mekanın merkezinde bir oturma elemanı yer alıyor; içeride olanların oturup dinlenebileceği, vakit geçireceği, rahatlayacağı ve yeni insanlarla tanışmak isteyeceği bir yer. 

 

Günümüzde "yuva" kişinin tüm anılarını hafızasında tutan bir akıllı telefon olabilir. Ya da kendi özümüzü çağrıştıran bir hayal hatta yanımızda taşıdıdığımız herhangi bir şey"

 

housEmotion, 4 - 23 Eylül tarihleri arasında Somerset House'un avlusunda görülebilir.

#Tabanlıoğlu Mimarlık #Nurus #Tepta Aydınlatma #housEmotion #Londra Tasarım Bienali #Londra Tasarım Bienali 2018 #Somerset House #enstalasyon


Sayfanın Başına Dön