WALKING ON WATER
WALKING ON WATER

WALKING ON WATER

VBenzeri MEKAN   22.10.2020

26 / 10 Pazartesi
20:30 - 22:00

VBenzeri Mekan Film Gösterimleri kapsamında, çağdaş sanatçı Christo'nun (Vladimirov Javacheff) vefatından önceki son çalışmasını konu alan "Walking on Water" filmi gösterime giriyor. Film, 26 Ekim Pazartesi 20:30-22:00 saatleri arasında gösterime girecek. Açılış konuşmasını ise Öğr. Gör. Mimar Aslı Uzunkaya yapacak.

Program
Tarih: 26 Ekim Pazartesi, Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi izleme adresi ve şifre gönderilecektir. (Kayıt olmak için tıklayın)

Saatler:
20:15-20:30 Aslı Uzunkaya açılış konuşması, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın

20:30-22:00 “Walking on Water” film gösterimi. Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi izleme adresi ve şifre gönderilecektir.

22:15-22:30 Aslı Uzunkaya ile film hakkında soru-cevap, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın. Film izleyip, soru-cevap kısmına katılanlar arasından yapılacak çekilişle 3 adet “Le Corbusier Türkiye’de – İzmir Nazım Planı 1939 – 1949” kitabından hediye edilecektir.

Christo Vladimirov Javacheff Hakkında
Christo (1935-2020) ve eşi / iş ortağı Jeanne-Claude (1935-2009), Sonoma ve Marin’de Running Fence (1976), Berlin’de Wrapped Reichstag (1995) ve Central Park’taki The Gates (2005) başta olmak üzere savaş sonrası dönemin görsel olarak en nefes kesici sanat enstalasyonlarından bazılarına imza attılar.

Christo’nun Jeanne-Claude’un vefatının ardından ilk büyük ölçekli projesi olan Yüzer İskeleler, Kuzey İtalya’daki Iseo Gölü üzerinde 3 kilometrelik bir yürüyüş yolu tasarlayarak su üzerinde yürümenin etkisini yaratmaya yönelik iddialı bir çalışma.

Filmin yapımcısı Andrey M Paounov, Christo’nun başlangıçtan enstalasyonun tamamlanmasına kadar olan yerel yönetimle zorlu müzakereler, mühendislik zorlukları, lojistik kabuslar içeren zorlu sürecine eşlik ediyor.

'Yüzer İskeleler' Hakkında

Christo, eşi ve ortağı Jeanne-Claude’un vefatından 10 yıl sonra, yıllar önce birlikte tasarladıkları bir proje olan Yüzer İskeleler’i hayata geçirmek üzere yola koyuluyor. Christo ve ekibine doğrudan erişimle belgelenen Walking on Water, Christo’nun başlangıcından en son büyük ölçekli sanat enstalasyonunun tamamlanmasına kadar olan sürecine sinematografik bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Film izleyiciyi röportajlar, seslendirmeler veya yeniden canlandırmalar aracılığıyla, kasıtlı olarak demagojiye içgüdüsel bir deneyim yerleştiren bir adamın portresini çizen Christo’nun dünyasına samimi bir yolculuğa çıkarıyor.

2014 ilkbaharında, dünyaca ünlü sanatçı Christo ve ekibi, bir sonraki büyük halka açık sanat enstalasyonu Yüzer İskeleler için bir yer bulmak için yola çıktı. Kuzey İtalya’daki Como Gölü ile Garda Gölü arasında, Iseo Gölü olarak adlandırılan küçük ve sessiz bir gölde karar kıldılar. Christo ve eşi Jeanne-Claude, proje fikrini ilk olarak 1970 yılında tasarladılar. Yerel İtalyan yetkililerin heyecanı hızla yayıldı ve Christo ve ekibi, insanların 16 gün boyunca suda güvenle yürümelerine olanak tanıyacak üç kilometre uzunluğundaki bir yürüyüş yolunu inşa etmek üzere işe koyuldu.

#Film gösterimi #Arkitera #Walking on Water #film #VBenzeri #VBenzeri Mekan #Christo #Vladimirov Javacheff


Sayfanın Başına Dön