SURVIVAL THROUGH DESIGN
SURVIVAL THROUGH DESIGN

SURVIVAL THROUGH DESIGN

VBenzeri MEKAN   5.03.2021

25 / 03 Perşembe
20:00 - 21:40

VBenzeri Mekan Film Gösterimleri kapsamında, Avusturya asıllı Amerikalı mimar Richard Neutra'nın mesleki yaşamına odaklanan "Neutra- Survival Through Design" filmi gösterime giriyor. 25 Mart Perşembe saat 20:30'da arasında yayınlanacak filmin açılış konuşmasını yönetmen P.J. Letofsky yapacak.

Kayıt için tıklayınız.

Tarih: 25 Mart Perşembe

Saatler: 20:00- 21:40 

Filmin yönetmeni P.J. Letofsky, film hakkında kendisine yöneltilen soruları VBenzeri Instagram yayınında yanıtlayacak. Gelen sorular arasından yapılacak çekilişle 3 adet “BIM Terimleri Sözlüğü I, II, III” katılımcılara hediye edilecek.

Neutra- Survival Through Design Filmi Hakkında

Richard Neutra’nın doğduğu 1892 yılında Viyana’da başlayan film izleyenlere mimarın Luckenwalde Orman Mezarlığı, Taliesin’de Frank Lloyd Wright ile birlikte yaptıkları Berlin’deki ilk ev tasarımı, Rudolph Schindler için yaptığı Kings Road House, Los Angeles’taki bir aile evi olan VDL House ve Palm Springs’teki Kaufmann Evi gibi en önemli eserlerini yakından izleme fırsatı sunuyor.

Filmin içerisinde yer alan yapıların hikayeleri mimarın oğulları Dion ve Raymond Neutra, sanat tarihçisi Barbara Lamprecht, mimarlık tarihçileri Volker M. Welter ve Thomas Hines, mimar Alan Hess, yazar Harriet Roth, Norman Foster ve Moshe Safdie gibi isimler tarafından anlatılıyor.

Richard Neutra Hakkında

Viyana Teknik Üniversitesi’nden mimarlık diplomasını aldıktan sonra Neutra İkinci Dünya Savaşı’nda İmparatorluk Ordusu’nda görev yaptı. Savaşın ardından Berlin’e giden Neutra burada ünlü tasarım okulu Bauhaus’ta Erich Mendelsohn’un himayesinde çalıştı.

1923’te Amerika’ya gitti ve Louis Sullivan ile tanıştığı Chicago’ya geldi, William Holabird ve Martin Roche ile birlikte Palmer House’ı tasarladı ve ardından Frank Lloyd Wright ile çalışmak için Taliesin’e gitti.

1925’te eşi Dione ile birlikte Viyanalı arkadaşı Rudolph Schindler’in King’s Road’daki evini tasarladı. 1929 yılında hala bir modernist tasarım başyapıtı olarak anılan Lovell Health House’u tasarladı. 20 yıl sonra, 1949’da Time Dergisi, kapağında Neutra’ya yer verdi ve onu Frank Lloyd Wright’tan sonra Amerikan mimarlığının gelmiş geçmiş en önemli 2. ismi olduğunu açıkladı.

Dünya çapında 350’den fazla projeye imza atan Richard Neutra evler, okullar, kütüphaneler ve çevre, ekoloji ve yaşanabilirlik vizyonuyla basit kavramsal ve pratik, çelik ve cam tasarımlarıyla tanınıyor.

Yönetmen PJ Letofsky Hakkında

Uluslararası sanat ve kültür alanında uzmanlaşmış Amerikalı bir yönetmen ve yapımcı olan PJ Letofsky Neutra- Survival Through Design’da dahil olmak üzere pek çok belgesel çalışmaya imza atmıştır.

Rus yönetmen Andrei Tarkovsky hakkında yaptığı “Tarkovsky: Time Within Time” ile kız kardeşinin göğüs kanserine dikkat çekmek için başlattığı ve 5 yıl süren “Polly’s GlobalWalk” çalışmalarından bazılarıdır.

#VBenzeri #film #RichardNeutra #SurvivalThroughDesign #Letofsky


Sayfanın Başına Dön