V+FAZLASI İZMİR'DEYDİ!
V+FAZLASI İZMİR'DEYDİ!

V+FAZLASI İZMİR'DEYDİ!

V+FAZLASI   2.11.2017

VitrA,'nın düzenlediği; farklı disiplinlerden konuşmacıların tasarım, inovasyon ve sürdürülebilirlik temaları etrafında 7,5 dakikalık sunumlarından oluşan V+Fazlası, Ankara'nın ardından 30 Ekim'de İzmir'de gerçekleştirildi. 300'ü aşkın mimarın katıldığı İzmir Mimarlık Merkezi'ndeki etkinlik, İntema Genel Müdürü Eser Ersoy'un açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmacılardan önce sahne alan İyikafa Dijital Strateji ve İçerik Ajansı Kurucu Ortağı ve dijital strateji uzmanı Onur Ertuğrul, "fazla" kavramını, işlevsel ve estetik ihtiyaçlar ile VitrA'nın ürünleri ekseninde ele alarak markanın tasarım, inovasyon ve sürdürülebilirlik konularındaki yaklaşımını anlattı.

Arkitera iş birliğiyle düzenlenen programın "Tasarım V+Fazlası" adını taşıyan ilk bölümünde söz alan mimar Levent Çırpıcı, sağlık yapılarıyla ilgili tasarım trendlerini örnekler üzerinden anlattı. "Babam da İyi Tasarım Yapar" başlıklı bir sunum yapan ABRA Design Studio kurucu ortağı iç mimar Cemal Çobanoğlu, rahat, estetik ve işlevsel tasarımıyla dikkat çeken ünlü Acapulco sandalyeleri örneğinden yola çıkarak iyi tasarım kavramını gündeme getirdi, "İyi tasarım, sezgi ve duyguyu yakalamalıdır" dedi. Lom Creative Kurucusu ve grafik tasarımcı Utku Lomlu ise "İyi tasarım cennete gider, kötü tasarım ise her yere" başlıklı sunumunda, iyi bir tasarımın mesajını net vermesi ve ek açıklamaya ihtiyaç duymaması gerektiğini söyledi.

Programın ikinci bölümü, "İnovasyon V+Fazlası” adıyla gerçekleştirildi. Bu bölümün ilk konuşmacısı olan Popular Science Türkiye Dergisi yayın yönetmeni Şahin Ekşioğlu, Endüstri 4.0'dan bahsederek "Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, 2030 yılına kadar bazı mesleklerin ortadan kalkması bekleniyor. Aynı süreçte 400 bin yeni mimar ve mühendise ihtiyaç duyulacak. Hiçbir makina, mimarların yerini alamayacak ancak makinaların öğrenmesi gibi güçlü araçlar sayesinde mimarlar işlerini daha iyi yapabilecek" dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Üstün Zekalılar Eğitimi Anabilim Dalı kurucu başkanı Doç. Dr. Burak Karabey, izleyicileri "Zihni Sinir'ce bir yolculuğa" çıkardı. Geometri, mimari ve inovasyonun kesişim noktalarını ele alan konuşmacı, inovasyonun kaçınılmaz olduğu bir gelecekte nasıl bir insana ihtiyaç olduğunu anlattı. Namık Kemal Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi ve mimar Doç. Dr. Esen Gökçe Özdamar ise yenilenebilir ve yenilebilir bir malzeme olan biyoplastiklerin mimarlık alanındaki kullanımına değindi.

Programın "Sürdürülebilirlik V+Fazlası" adını taşıyan son bölümünde sahne alan İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu, "Sürdürülebilir Kentsel Gelişme ve Yaşam Kalitesi" başlıklı bir sunum yaptı. İstanbul'da 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen yaşam kalitesi araştırmasından bahseden konuşmacı, İstanbul'un mutluluk endeksinin %60'a çıktığını açıkladı. Mimar Emir Drahşan, "Başka bir yaşam mümkün" diyerek, kentlere alternatif olarak kırsalda da bir hayat kurulabileceğinden bahsetti ve mimarların yeni rolleri hakkında konuştu. Son olarak sahneye gelen Onaranlar Kulübü kurucu ortağı ve sosyal girişimci Ufuk Emin Akengin ise 3D yazıcı gibi yeni nesil üretim teknolojilerini kullanarak kente yararlı, onarma - üretme - paylaşma ekseninde farkındalık kazandırmayı hedefleyen projelerini anlattı.

#VitrA #V+FAZLASI İzmir #Onur Ertuğrul #Levent Çırpıcı #Cemal Çobanoğlu #Utku Lomlu #Şahin Ekşioğlu #Burak Karabey #Esen Gökçe Özdamar #Handan Türkoğlu #Emir Drahşan #Ufuk Emin Akengin #tasarım #inovasyon #sürdürülebilirlik


Sayfanın Başına Dön