3. İstanbul Tasarım Bienali Yaklaşırken...
3. İstanbul Tasarım Bienali Yaklaşırken...

3. İstanbul Tasarım Bienali Yaklaşırken...

VitrA'dan Haberler   14.03.2016

3. İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından “Biz İnsan Mıyız?  : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığı altında 22 Ekim - 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Beatriz Colomina ile Mark Wigley küratörlüğünde yürütülen bienale video çalışmalarıyla katılmak isteyenler için açık çağrı duyurusu yapıldı. Bu kapsamda tasarımcılar, mimarlar, sanatçılar, grafik tasarımcılar, endüstriyel tasarımcılar, animasyoncular, veri görselleştirmeyle uğraşanlar, film yapımcıları, gruplar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, laboratuvarlar ve her disiplinden diğer paydaşlar, bienalin temasını yansıtan iki dakikalık bir video hazırlamaya davet ediliyor. 
3. İstanbul Tasarım Bienali, “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor. Tasarım hep insanın hizmetindeymiş gibi görünse de, asıl iddiası insanı yeniden tasarlamak. Dolayısıyla tasarımın tarihi bir yandan da “insan” anlayışının zamanla evirilmesinin tarihi. Tasarıma dair konuşmak, türümüzün durumu hakkında konuşmak demek. İnsanlar ürettikleri tasarımların etkisiyle köklü değişimler geçirirken tasarım dünyası da bir yandan genişlemeye devam ediyor. Her şeyin tasarlandığı bir devirde yaşıyoruz: Büyük bir özenle şekillendirdiğimiz kişisel görünümümüz ve dijital kimliğimiz, bizi çevreleyen kişisel cihazlar, yeni maddeler, arayüzler, ağlar, sistemler, altyapılar, veriler, kimyasallar, organizmalar ve genetik kodların hepsi tasarlanıyor. 
Açık çağrı için gönderilen iki dakikalık videoların bu genel sorunsala ya da bienal teması çerçevesindeki sekiz önermeden bir veya birkaçına odaklanması bekleniyor: “Tasarım daima insanın tasarımıdır.”, “İnsan tasarlayan canlıdır.”, Türümüz, sonsuz tasarım katmanları arasında durmaktadır.”, “Tasarım, insanın kabiliyet alanını kökten genişletir.”, “Tasarım sürekli köklü eşitsizlikler yaratır.”, “Görmezden gelmenin tasarımı bile tasarımdır.”, “İyi tasarım anesteziktir.” ve “Anestezisiz tasarım, insanlığımıza dair önemli sorular sorar.”

Açık çağrı video başvurularıyla ilgili detaylı bilgilere bizinsanmiyiz.iksv.org/acik-cagri/ adresinden ulaşılabilir. Başvuruların en geç 20 Mayıs 2016, saat 18.00’e kadar gönderilmesi gerekiyor. 

#3. İstanbul Tasarım Bienali #iksv #biz insan mıyız #tasarım #insan #video #çağrı


Sayfanın Başına Dön