Biz İnsan Mıyız? Türümüzün Tasarımı
Biz İnsan Mıyız? Türümüzün Tasarımı

Biz İnsan Mıyız? Türümüzün Tasarımı

VitrA'dan Haberler   2.12.2015

22 Ekim-4 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilecek 3. İstanbul Tasarım Bienali'nin teması açıklandı: Biz İnsan mıyız? Türümüzün Tasarımı / 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl.

3. İstanbul Tasarım Bienali’nin bir arkeoloji projesi gibi, gerçek hayatın bilimkurguyu geride bıraktığı günümüz dünyasında tasarımın yeri üzerine çok mecralı bir belgesel çalışması sunmaya hazırlanıyor.

Bienal, günümüz tasarımının uçlardaki hâlini, ilk standardize süslemeler ve ilk ayak izlerinden en yeni dijital ve karbon ayak izlerine uzanan, türümüzün 200.000 yıllık tarihi bağlamına yerleştirecek. Normal koşullarda bir bienal geçmiş iki seneye odaklanır. Bu bienal ise iki saniye öncesinden 200.000 yıl evvele kadarki zaman dilimine odaklanacak. Türkiye ve yakın çevresinden arkeolojik eserler bienalin kalbinde yer alacak ve tasarıma dair güncel düşüncelere farklı bir açıdan bakmamıza olanak verecek. 
 
3. İstanbul Tasarım Bienali’nin “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceleyeceğini belirten küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley, temayla ilgili şunları söylüyor: “Tasarım hep insanın hizmetindeymiş gibi görünse de, asıl iddiası insanı yeniden tasarlamak. Dolayısıyla tasarımın tarihi bir yandan da “insan” anlayışının zamanla evirilmesinin tarihi. Tasarıma dair konuşmak, türümüzün durumu hakkında konuşmak demek. İnsanlar ürettikleri tasarımların etkisiyle köklü değişimler geçirirken tasarım dünyası da bir yandan genişliyor. Her şeyin tasarlandığı bir devirde yaşıyoruz: büyük bir özenle şekillendirdiğimiz kişisel görünümümüz ve dijital kimliğimiz, bizi çevreleyen kişisel cihazlar, yeni maddeler, arayüzler, ağlar, sistemler, altyapılar, veriler, kimyasallar, organizmalar ve genetik kodların hepsi tasarlanıyor. Her gün uzayın derinliklerinden kendi bedenimiz ve beynimizin derinliklerine uzanan binlerce tasarım katmanını tecrübe ediyoruz. Tam anlamıyla tasarımın içinde yaşıyoruz; kendi vücudundan çıkan salgılarla ördüğü ağın içinde yaşayan bir örümcek gibi. Ama örümcekten farklı olarak biz, birbiriyle örtüşen ve etkileşen sayısız ağ örmüşüz. Hatta gezegenimiz bile jeolojik bir katman hâline gelmiş tasarımla tamamen örtülmüş vaziyette. Tasarım dünyasının artık bir dışı yok. Tasarım, dünya haline geldi."
 
Beatriz Colomina ve Mark Wigley, bienal temasının tüm dünyadan ve farklı alanlardan tasarımcı ve düşünürleri, birbirleriyle bağlantılı sekiz önermeye yaklaşımlarını paylaşmaya davet ediyor:
 
Tasarım Daima İnsanın Tasarımıdır
İnsan Tasarlayan Canlıdır
Türümüz, Sonsuz Tasarım Katmanları Arasında Durmaktadır
Tasarım, İnsanın Kabiliyet Alanını Kökten Genişletir
Tasarım Sürekli Köklü Eşitsizlikler Yaratır
Görmezden Gelmenin Tasarımı Bile Tasarımdır
“İyi Tasarım” Anesteziktir
Anestezisiz Tasarım, İnsanlığımıza Dair Önemli Sorular Sorar

Açık çağrı ile ilgili ayrıntılar, 1 Şubat 2016 tarihinden itibarentasarimbienali.iksv.org adresinden takip edilebilecek.
 
3. İstanbul Tasarım Bienali sergileri Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, DEPO veStudio-X’te yer alacak. Sergilerin yanı sıra bienal kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin ayrıntıları ise 2016 yılında duyurulacak. 

#3. İstanbul Tasarım Bienali #iksv #tasarım #Mark Wigley #Beatriz Colomina


Sayfanın Başına Dön