BURSA'NIN HAYALİ
BURSA'NIN HAYALİ

BURSA'NIN HAYALİ

VitrA'dan Haberler   8.09.2017

VitrA'nın katılımcı ve özgün tartışma dizisi VitrA ile Kentin Hayalleri'nin 2017 yılındaki 2. etkinliği Bursa'da gerçekleşiyor. "Kent Parkları ve Yeşil Rotalarla Doğasını Hatırlamak" teması çerçevesinde Bursa'nın hayallerinin tartışılacağı program, 19 Eylül Salı günü saat 18.30'da Sanat Mahal'de gerçekleşecek. Yekta Kopan moderatörlüğünde Bursa'nın hayalini tartışacak konuşmacılar ise Selçuk Avcı, Neslihan Dostoğlu ve Mert Fırat olacak.

Uludağ'ın eteklerine yayılan, önce Doğu Roma, sonra bir Osmanlı miras kenti Bursa. 1960'lara kadar dağın etekleri boyunca doğrusal biçimde uzayıp giden kent, bugün topoğrafyası ile dağ ve ova arasındaki ilişkinin anlaşılmasını zorlaştıran bir kentsel görünüm sergiliyor. Ovaya doğru genleşen kent, aynı zamanda "Yeşil Bursa" imgesini de zihinlerden giderek siliyor. Tarihi yapı ve külliyelerin çeperlerinde korunabilen yeşil dokular, yeşil öbekler gibi kent içinde belirgin ama bağımsız röper noktaları olmayı sürdürüyor. Kentin doğusundan başlayarak Yıldırım Bayezid Camisi ve Külliyesi, Yeşil Cami ve Külliyesi, Hanlar bölgesi, Tophane bölgesi ve en batıda Muradiye Külliyesi, birbirine kuş bakışı 4 kilometre mesafede olan bu öbeklenmelerin en önemlileri. Kentin son 30 yılına bakıldığında bu yeşil öbeklerin hala bir nefes alma fırsatı olarak görüldüğü söylenebilir.

Üzerinde Irgandı Köprüsü'nü barındıran Gökdere Vadisi ile kentin içinde birkaç koluyla süzülen Nilüfer, çeperlerine yayılan rekreasyonel ve sosyal mekanlarla birlikte kentin yeşil ağını ören diğer bir coğrafi oluşum. Büyükşehir Belediyesi son yıllarda çeperlerinde büyük kent parkları kurdu. Kent merkezine nefes aldıran esas parklar Reşat Oyal ve Merinos Kültürparkları ise sadece yeşil alan olarak değil; kentin kültürel, sosyal ve rekreasyon beklentilerine de yanıt vermek üzere tasarlanmış.

"Yeşil" bir kent için ne anlam taşır ve ne demektir? Kent doğasını nasıl yeniden hatırlar? Küçük ya da büyük ölçekli, iyi bir kent parkı kentte nasıl bir rol üstlenir; nelere, kimlere seslenir? Bursa'nın görkemli tarihi yapı ve külliyeleri ile onları içine alan birbirinden kopuk yeşil bölgeleri, kentliler ve kentle yeni tanışanlar için algıda ve kullanımda nasıl bütünlüklü ve sürekli kılınabilir? VitrA ile Kentin Hayalleri Bursa programında konuşmacılar ve katılımcılar ile enine boyuna masaya yatırılacak.

 

#VitrA ile Kentin Hayalleri #Bursa #Müge Cengizkan #Yekta Kopan #Selçuk Avcı #Neslihan Dostoğlu #Mert Fırat #Aydın Büyüktaş #VitrA


Sayfanın Başına Dön