FARUK GÖKSU
FARUK GÖKSU

FARUK GÖKSU

VitrA'dan Haberler   23.10.2017

Denizli kent merkezinde kentin omurgasını oluşturan odak noktaları arasındaki etkileşim, kentsel tasarımın ve mimarlığın araçları kullanılarak nasıl oluşturulabilir?

Denizli kent merkezi denilen yaklaşık 7 kilometrelik aks üzerinde pek çok odak var. Bu odaklar hem kendi içlerinde bir değer taşıyor, ki bunların bir kısmı geçmişe, bir kısmı da günümüze ait. Örneğin Kaleiçi ya da haller bölgesi… Bu odaklar bugün hala önemli ama bunların yeniden tasarlanması, canlandırılması için yeni tasarım ilkelerine ihtiyaç var. Sümer bölgesine bakarsak bu yeni bir odak. Ancak bu 2 odak arasındaki etkileşim, karayolu nedeniyle kopuk. Peki bu bariyerleri nasıl ortadan kaldırmak gerekiyor? Fiziksel bariyerler tasarımla ne kadar kaldırabilir bunları oturup tartışmak; görsel ilişki sistemleri ve her ikisi arasındaki sektörel ilişki biçimleri nasıl örgütlenecek, bunların tasarlanması lazım. Bana göre bu aks üzerinde 8-10 odak var. Kendi içinde bir etki yaratıyor ancak bu potansiyelleri birbiriyle bütünleştirecek yeni bir hikaye çerçevesinde yeniden ele aldığımızda daha farklı bir sonuç ortaya çıkacak.

Kamusal alanın tanımını "halkın karşılaştığı alan" olarak yaparsak, sizce Denizli kent merkezindeki en önemli kamusal alan neresi? Kent merkezinde gerçekten işleyen yeni bir kamusal mekan yaratmak istesek, bu mekan merkezin neresinde ya da hangi yapıların çeperinde olurdu?

Bence Çınar Meydanı önemli bir kamusal alan. Aslında bir kavşak ama müthiş bir potansiyele sahip. Bu noktada tasarımın gücünü kullanarak etkileşim alanı haline getirebilirsiniz. Ben her zaman, kamusal alanların yalnızca geçiş bölgesi değil, etkileşim alanı olarak da kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Kent merkezindeki 2. önemli yer ise Hükümet Konağı denilen alan. Yarışmayla yeni bir Hükümet Konağı tasarlandı; arkasında bir meydan var. Ancak anayoldan giden o meydanı görmüyor. Bu etkileşim nasıl kurulacak, düşünülmesi gerekiyor. Tüm bunların yeni bir senaryo yazılarak -yeni bir kamusal alan yaratmadan- kurgulanması gerekiyor.

#VitrA ile Kentin Hayalleri #Faruk Göksu #Denizli #VitrA


Sayfanın Başına Dön