İBRAHİM ŞENEL
İBRAHİM ŞENEL

İBRAHİM ŞENEL

VitrA'dan Haberler   23.10.2017

Denizli kent merkezinde sizce eksikliği hissedilen fakat kentlinin de talep ettiği en önemli program; kültürel mi, ticari mi, yoksa sosyal bir program mı? Peki bu program kente bir akupunktur gibi uygulandığında, iyileştirici etki yaratabilmesi için kentin "yerel bileşenleri" sizce hazır mı?

 

Elbette var; ben Denizli kent merkezindeki ana belirleyici aks üzerinde en büyük ihtiyacın kültürel aktivitelerle ilgili bir fonksiyon olduğunu düşünüyorum. Buna fonksiyon şeması ya da bütünü de denebilir. Ama buranın bir kültür aksına dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Denizli kent çeperinde, bilhassa üniversitenin olduğu bölgedeki genç nüfusun kent merkeziyle çok ilişkisi yok. Aynı zamanda Denizli'nin dışında pek çok arkeolojik ören yeri var ancak buraya gelen turistlerin de kent merkeziyle bir arakesiti yok. Öncelikle kentlinin, genç nüfusun ve daha sonra gelen turistin kent merkeziyle ilişki kurabilmesi için bu yapılanmanın kültür odaklı olması gerektiğine inanıyorum. Kent müzesi, arkeoloji müzesi ve bunların çevresinde saçaklanan birtakım sosyal mekanlar, müzenin tamamlayıcı mekanları, sergi salonları, konferans salonları ve yeme-içme mekanlarıyla bütünleşen bir kültür aksı haline dönüşmeli. Ama bu tür mekanların turist gelsin diye değil, öncelikle kentli kullansın diye yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Kamusal alanın tanımını "halkın karşılaştığı alan" olarak yaparsak, sizce Denizli kent merkezindeki en önemli kamusal alan neresi? Kent merkezinde gerçekten işleyen yeni bir kamusal mekan yaratmak istesek, bu mekan merkezin neresinde ya da hangi yapıların çeperinde olurdu?

 

Bu tanım üzerinden bunun tek bir mekan değil, bir doğrultu olduğunu düşünüyorum. Bu doğrultunun da, Çınar Meydanı ve Bayramyeri arasındaki alan olduğunu düşünüyorum. Öte yandan önemsediğim bir diğer güzergah, Hükümet Konağı'nın olduğu bölge ile Kaleiçi'ni birbirine bağlayacak haller bölgesi… Bu şekilde burayı önemli bir gezi ya da kamusal güzergah olarak haline dönüştürmenin önemli bir dokunuş olacağını düşünüyorum.

#VitrA ile Kentin Hayalleri #İbrahim Şenel #Denizli #VitrA


Sayfanın Başına Dön