VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA

VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ADANA

VitrA'dan Haberler   6.05.2016

VitrA’nın 2016 yılında düzenlemeye başladığı ve ana tema olarak kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanan “VitrA ile Kentin Hayalleri” tartışma dizisinin ikinci buluşması, 4 Mayıs Çarşamba günü Adana’da gerçekleştirildi. Kent ve mimarlık arakesitinde yürütülen etkinlikte, son yıllarda demografik yapısı giderek çeşitlenen, dört yakasını bir araya getirmeyi hayal eden Eski ve Yeni Adana tartışıldı.

Hızla büyüyen kentlerin ortak sorunlarını göz ardı etmeden, kente dair yapıcı ve dinamik bir platform olmayı hedefleyen panel, Yekta Kopan moderatörlüğünde Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Katılımcılar ile etkileşim halinde devam eden etkinliğin konuşmacıları ise gazeteci yazar Nebil Özgentürk, mimar Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu ve Ceyhun Baskın’dı.

Yekta Kopan, bereketli ve neşeli toprakların, samimi ve kahkahası gerçek bir coğrafyanın kenti Adana’da mutluluk duyduğunu belirterek panelin açılışını yaptı. Eski Adana ve Yeni Adana'yı kıyaslayarak söze başlayan Adanalı Mimar Kaya Arıkoğlu, "Çocukluğumun Adana’sı doğa ile iç içe yaşanabilen, mahalle kültürüne sahip, tiyatrosu olan medeni bir şehirdi. Bugün ise şehir bambaşka bir noktada. Özellikle Kuzey Adana, yüksek binaların kuşattığı, geçmişin güzelliklerini yitirmiş bir halde. Planlama eksikliği ve vizyonsuzluk nedeniyle bulvarlar üzerinden sınırsız büyüyen Adana, yeşilini kaybetmeden daha az katlı binalar inşa ederek daha küçük kentçikler halinde büyüseydi, sanırım Adanalılar daha mutlu yaşardı. Bunun için hala geç değil” dedi.

Ardından sözü alan Adanalı mimar Ceyhun Baskın, "Aslında Adana'nın 1930'lu yıllarda hazırlanan Jansen Planı adında bir kentsel tasarım planı vardı. Bazı bölgeler hala bu tasarımı kullansa da, kent zaman içinde sosyal ve mimari anlamda maruz kaldığı olgular nedeniyle plansız şekilde büyüdü. 1990'larda ele geçen planlama fırsatı ise ne yazık ki kaçırıldı. Bugünkü programa adını veren, “Dört Yakasını Bir Araya Getirmek” hayali Adana için çok doğru bir tespit. Geçmişe değil geleceğe bakarak, mimar ve şehir plancıların yerel yönetimlere dahil olmasıyla, bir yerden başlamak mümkün" dedi.

Mimar Kerem Erginoğlu, dışarıdan bir göz olarak Adana'nın çok köklü bir şehir olduğunu, değerli tarihi yapılara ev sahipliği yaptığını, kentsel hafızanın ve endüstriyel mirasın korunmaya değer olduğunu dile getirdi.

Gazeteci yazar Nebil Özgentürk ise geçtiğimiz günlerde tamamladığı Adana belgeselinden, Adana insanını anlatan ve kente dair özgün karelerin yer aldığı birkaç dakikalık bir bölüm göstererek konuşmasına başladı. Çocukluğunun ve gençliğinin Adana'sı ile bugünkü Adana'yı kıyaslayan Özgentürk, "Pamuğuyla, portakal bahçeleriyle, sanatçılarıyla, güzel ve sevgi dolu insanıyla Adana, mimari ve kentsel tasarım açısından ne yazık ki estetikten yoksun bir kent. Tarihi ve çok kültürlü olması nedeniyle sahip olduğu yapı çeşitliliğini koruyamamışız. Belki de, kent yönetimi ile kent insanı harman olamamış. Benim Adana için hayalim; ortasından portakal bahçeleri geçmesi, mahallelerinin en azından dış görünüşüyle estetik hale getirilmesi ve Eski Adana dediğimiz bölgenin restore edilmesi..." dedi.

Yekta Kopan, kentin dört bölgesi arasında fiziksel, mekansal ve sosyal ayrışmanın olup olmadığını ve kamusal alanların bu noktadaki işlevlerini tartışmaya açarak etkinlik boyunca dinleyicilerden gelen soruları konuşmacılara yönelterek interaktif bir tartışma ortamı yarattı.

“VitrA ile Kenti Hayalleri” etkinliğinin İzmir ve Adana’dan sonraki durakları ise Ankara, Kayseri ve Antalya olacak. Proje kapsamında, mimari fotoğrafçı ve mimar Cemal Emden’in bu kentlerde çektiği fotoğrafları odağına alan ve kentlerdeki tartışmaları özetleyen bir kitap yayımlanması da hedefleniyor.

#vitra #kentin hayalleri #adana #mimari #etkinlik #yekta kopan #nebil özgentürk


Sayfanın Başına Dön