REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!
REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!
REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!
REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!
REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!
REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!

REYARD'A 5 ÖDÜL BİRDEN!

VitrA'dan Haberler   17.10.2019

Amerikan Enerji Bakanlığı'nın 2002'den bu yana iki yılda bir düzenlediği Solar Decathlon yarışmasının Afrika etabı, 13 - 27 Eylül tarihlerinde Fas'ın Ben Guerir şehrinde gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası sürdürülebilir konut tasarım yarışmasının Afrika etabına, Türkiye'yi temsilen Team Bosphorus katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini bir araya getiren ekibin ilk 20'ye kalarak Fas'taki Green Energy Park'ta inşa etmeye hak kazandığı ReYard projesi, aralarında VitrA'nın da bulunduğu markaların desteğiyle hayata geçirildi. Team Bosphorus, Solar Decathlon Africa'dan toplam 3 ödülle döndü.
 
20 ülkedeki 54 üniversiteden 18 takımın ve 1.200 öğrencinin mücadele ettiği yarışmada, inşa edilen konut projeleri 10 farklı kategoride değerlendirildi. Team Bosphorus, ReYard projesiyle "İnovasyon", "Mühendislik ve Yapı" ile "Sosyal Farkındalık" kategorilerinde en yüksek puanı alarak birinci oldu. Ayrıca "Pazar Potansiyeli" ve "Mimarlık" kategorilerinde beşinci sırada yer aldı. 
 
Yarışma komitesi, ilk 20'ye kalan bütün ekiplerden, 5 kişilik Faslı bir ailenin yaşayacağı, ülkenin geleneksel yapı malzemesi olan toprağın kullanıldığı bir konut projesi tasarlanmasını istedi. Team Bosphorus ekibi, Mardin ve Urfa'daki kerpiç evlere de çok benzer, bugünün yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla bir araya getirerek, özelde Fas, geneldeyse Afrika kıtası için yeni, yerel, ekonomik, ekolojik ve sürdürülebilir bir konut projesi önerdi. ReYard adlı proje, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden 12'siyle uyumluluk gösteriyor.

Team Bosphorus ile Fas öncesi yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.

 

#Solar Decathlon #Solar Decathlon Africa #Team Bosphorus #ReYard Evi #VitrA #sürdürülebilirlik


Sayfanın Başına Dön