TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!
TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!

TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI!

VitrA'dan Haberler   11.06.2014

7 Haziran-23 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde bu yıl ilk kez yer alan Türkiye Pavyonu’nda, Places of Memory (Hafıza Mekanları) başlıklı proje geçtiğimiz günlerde sergilenmeye başladı. 

Venedik Bienali’nde tahsis edilen 20 yıllık uzun süreli mekandaki ilk proje olan serginin küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu, proje koordinatörlüğünü Pelin Derviş üstlenirken; Ali Taptık, Alper Derinboğaz, Candaş Şişman, Metehan Özcan ve Serkan Taycan’dan oluşan sergi ekibinin katılımıyla 5 Haziran Perşembe günü yapılan Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu açılışında Places of Memory, uluslararası mimarlık dünyasına tanıtıldı.

Bienalin “Absorbing Modernity: 1914-2014” temasını bireysel algı ve deneyimler üzerinden ele alan Places of Memory projesi, Taksim-Salıpazarı, Bâb-ı Âli ve Büyükdere Caddesi gibi İstanbul’daki üç bölgeye odaklanıyor. Murat Tabanlıoğlu mekansal nitelikleri korumak adına, sade ama cesur bir jest ile mekanın ortasına bağımsız bir duvar kurmayı tercih ettiklerini belirtti ve farklı ölçeklerde işler üreten sanatçı ve mimarların dördüne birer yüzey sunacak şekilde düzlemler yaratan bir yırtık oluşturduklarını anlattı. Tabanlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın genel teması içinde özellikle vurgulanan ‘mimarlar değil, mimarlık’ üzerinden tanımlamak ana fikri ile, bireysel algılama, hikaye etme ve hatırlama yoluyla serginin yönlenimlerine bir bakıma ayak uydurduk, üretimlerimizde bakışımızı farklı bakışlarla kesiştirdik.” 

Türkiye Pavyonu’nun açılış törenine, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah, Häfele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer katıldı. Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Lale Ülker, TC Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Roma Maslahatgüzarı 1. Katip Erkan Aytun, Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Cem Kahyaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ve Roma Büyükelçiliği Kültür Ofisi Direktörü Enis Uğur da katılımcılar arasında yer aldı. Açılışa ayrıca, mimarlar, akademisyenler, sanat profesyonelleri ve küratörler katıldı.

Türkiye Pavyonu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunda, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. 

#14. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi #Venedik Mimarlık Bienali #Türkiye Pavyonu #Hafıza Mekanları #Alper Derinboğaz #Pelin Derviş #Murat Tabanlıoğlu #İKSV


Sayfanın Başına Dön