Venedik Mimarlık Bienali’ne Doğru
Venedik Mimarlık Bienali’ne Doğru

Venedik Mimarlık Bienali’ne Doğru

VitrA'dan Haberler   16.05.2014

Türkiye bu yıl ilk kez Venedik Mimarlık Bienali’nde ülke pavyonuyla temsil ediliyor olacak. 7 Haziran - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında Rem Koolhaas küratörlüğünde gerçekleşecek bienal, şüphesiz ki uluslararası mimarlık etkinlikleri arasında en önemli olanı. Türkiye pavyonu eş sponsoru VitrA’nın bienal gündemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği “VitrA ile Venedik Mimarlık Bienali’ne Doğru” başlıklı etkinlikler çerçevesinde 28 Nisan Pazartesi günü Pilot Galeri’de bir panel gerçekleştirildi.

Arman Akdoğan moderatörlüğündeki panelde Burak Altınışık, Cem Sorguç, Han Tümertekin ve Ömer Selçuk Baz da konuşmacı olarak yer aldılar. Panelde, oldukça geniş tanıma sahip olan mimarlık bienallerinin neye ve kime hizmet ettiği sorusundan yola çıkılarak bienallere katılan mimarların, sanatçıların, ülkelerin, organizatörlerin ve diğer aktörlerin konumları gündeme getirildi. Venedik Mimarlık Bienali’nin tarihçesi ve Türkiye’nin bu yılki katılımı üzerinden ülke temsiliyetleri tartışılırken, dinleyiciler arasında bulunan Türkiye Pavyonu küratörü Murat Tabanlıoğlu söz alarak, kendi değerlendirmelerini ve içinde bulunduğu süreci dile getirdi. Küratörlerin pozisyonlarına da değinilen panelde, tema ve üretilen ürünler arasındaki ilişki de irdelenerek, Rem Koolhaas tarafından belirlenen 2014 Venedik Mimarlık Bienali teması Esaslar (Fundamentals) tartışmaya açıldı. İzleyicilerin de aktif katılımıyla devam eden oturum, 14 Mayıs günü 19.00’da İstanbul Modern’de Murat Tabanlıoğlu ve Levent Çalıkoğlu’nun katılacağı panelin duyurusuyla sonlandı.

Pilot Galeri'de gerçekleştirilen VitrA ile Mimarlık Bienali'ne Doğru Paneli'nin tümünü ise aşağıdaki videoda izleyeblirsiniz.

#vbienal #vitra #Venedik #mimari #bienal #Fundamentals #pilot #galeri #panel


Sayfanın Başına Dön