VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ

VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ

VitrA'dan Haberler   25.03.2016

VitrA, yeni tartışma dizisi “VitrA ile Kentin Hayalleri” ile Türkiye'deki farklı kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanıyor. Öncelikle İzmir, daha sonra ise Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya gibi kentlere yayılacak olan proje, hırslı organizmalar biçiminde büyüyen kentlerin ortaklaşan, mutat, kronik konularını gözardı etmeden, kentlere özgülükleri keşfe çıkıyor. Yoğun, yapıcı, dinamik, zihin açıcı tartışmaları hedefliyor. Bunu yapabilmek için anlam üretmenin farklı araçlarını işlevselleştiriyor. 

Mimarlık fotoğrafçısı ve mimar Cemal Emden'in, her kenti ve mimarlıklarını odağına alarak gerçekleştirdiği 1/1 | 1/10000 ölçeğe görsel kavrayışları, bir video-sanat ürünü olarak tartışmaların zihin açıcı iksiri olarak kurgulanıyor. Kentlerin hayallerine yatay ve dikey okuma katkıları sunuyor. Kentin Hayallerini Tasarla Programı, kenti kentlilerle tartışmak istiyor: Kentte mimarlık pratiğini sürdüren ve/ya kent üzerine yaratıcı düşünen mimarların yanı sıra odak tartışma etrafında mimarlık dışı isimler de bu tartışmaya katılıyor. 

Yekta Kopan'ın moderatörlüğünde yürüyecek dinamik tartışmalara izleyici-katılımcılar da farklı formatlarla dahil oluyorlar. Müge Cengizkan'ın koordinatörlüğünde gerçekleşen Program, fotoğrafları odağına alacak ve kent tartışmalarını özetleyecek VitrA'nın 2016 yılı Cemal Emden kitabı ve İstanbul'da yapılacak lansmanıyla sonuçlanacak. 

#vitra #hayalini tasarla #mimari #tasarım #kent #şehir #Cemal Emden #proje


Sayfanın Başına Dön