ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ
ADANA'NIN HAYALİ

ADANA'NIN HAYALİ

VitrA'dan Haberler   3.05.2016

VitrA’nın yeni tartışma dizisi “VitrA ile Kentin Hayalleri”, İzmir’den sonra bu kez Adana’ya konuk oluyor. “Dört Yakasını Bir Araya Getirmek” başlığı altında Adana’nın hayalinin konuşulacağı oturum, 4 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’de Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yekta Kopan moderatörlüğündeki etkinliğin konuşmacıları ise Kaya Arıkoğlu, Ceyhun Baskın, Kerem Erginoğlu ve Nebil Özgentürk.

Adana, doğal ve yapay eşiklerle çeyrek parçalara ayrılmış bir kent. Seyhan Nehri ile Doğu ve Batı yakası olarak, kenti Mersin'e bağlayan D400 karayolu ile de Kuzey ve Güney olmak üzere okunaklı bir bölünmeye sahip. Üstelik bu bölünme sadece coğrafi ya da işlevsel bir ayrışma değil; bu durum, demografik yapısı son yıllarda giderek çeşitlenen kentin sosyal, kültürel ve politik aidiyetlerle bölünmesiyle de çakışmakta. Bu tanıma göre batı, Güneybatı bölgesindeki Eski Adana hala bir çekim noktası olarak olası potansiyel kentsel kaynaşma ve temas noktalarını barındırırken, Yeni Adana ise başlangıcından bu yana eleştiriler alarak sıfırdan hızla kurulan bir kent parçası.

Bu doğrultuda, dört yakasını bir araya getirmeyi hayal eden Adana'da "eski" ve "yeni" her iki anlamda tartışılacak. “Kentin yerleşik nüfusu ile yeni gelenlerin teması, eski kent dokusu ile yeni mimarinin teması ne şekilde gerçekleşiyor?”, “Adana’nın farklı parçaları kentte nerelerde birbirilerine temas ediyor?”, “İnsanların birbirine temas etmesi için ne tür kentsel mekanlar tasarlamak gerekiyor?”, “Kent merkezini yeniden kazanmak adına ne tür kentsel akupunkturlara ihtiyaç var?”, “Eski ve yeni kent parçalarının, mimarlığın buluşma ve kaynaşması nasıl gerçekleşebilir?” gibi sorular, konuşmacılar ve katılımcılar ile enine boyuna masaya yatırılacak.

VitrA ile Kentin Hayalleri

VitrA'nın tartışma dizisi “VitrA ile Kentin Hayalleri", Türkiye'deki farklı kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanıyor. Yekta Kopan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferanslarda, konuşmacı ve katılımcılar ile "Kentin Hayalleri" keşfediliyor. Kentte mimarlık pratiğini sürdüren ve/ya kent üzerine yaratıcı düşünen mimarların yanı sıra mimarlık dışı isimler de bu dinamik tartışmalara katılıyor. Müge Cengizkan'ın koordinatörlüğünde yürütülen program, Cemal Emden'in her kent için çektiği fotoğrafları odağına alarak ilerliyor. 7 Nisan'da İzmir'le başlayan tartışma dizisi, sırasıyla Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya ile devam edecek. 

Fotoğraflar: Cemal Emden 

#kentin hayalleri #vitra #adana #mimari #söyleşi #etkinlik #kent #nebil özgentürk #yekta kopan


Sayfanın Başına Dön