VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA
VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA

VitrA İLE KENTİN HAYALLERİ: ANTALYA

VitrA'dan Haberler   30.11.2016

VitrA'nın; kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanan tartışma dizisi "VitrA ile Kentin Hayalleri", 24 Kasım Perşembe günü "Kent İçi Kıyılarıyla Turizm Canlılığını Kente Taşımak" başlığı altında Antalya'ya konuk oldu.

Hızla ve hırsla büyüyen kentlerin ortak sorunlarını göz ardı etmeden kente dair yapıcı, dinamik, ufuk açıcı tartışmalara platform oluşturmayı hedefleyen panelin moderatörlüğünü Yekta Kopan üstlenirken, Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Osman Aydın, Cem Seymen ve Ertuğ Uçar konuşmacı olarak katıldı.

Turizmin planlı başlaması gerektiğini söyleyen Osman Aydın, Kemer'i örnek göstererek 1980'lerden sonra gerçekleşen ani nüfus artışıyla birlikte altyapı sorunlarının üstesinden gelinemediğini ve bu sebeple ilçenin dünyaya örnek gösterilecek küçük bir turizm kenti olmayı başaramadığını anlattı. Ayrıca, Paleontolojik Çağ'dan beri bütün evreleri yaşamış ve herkesten bir değer taşıyan Antalya'nın marka kent yapılmak hedefiyle özgün yapısını kaybettiğini belirtti. Doğru turizm politikalarının önemine dikkat çeken Aydın, başka hiçbir şehirde 175 adet 4 ve 5 yıldızlı otel olmadığını, bu gelişmiş otellerde ise gelir düzeyi düşük turistlerin kaldığını söyledi.

Aspendos'un Antalya'dan daha büyük bir marka olduğunu söyleyen Cem Seymen, "Yeterince turist çekemiyorsak suçu kendimizde aramamız gerekir. Değerlerimizi ortaya çıkarabilirsek, hiçbir güç Türkiye'nin önünde duramaz" dedi. 2006'dan başlayarak turizmde meydana gelen düşüşün 8 milyar dolarlık kayıp getirdiğini belirten Seymen, Antalya'da turisti otele hapseden yapının ve turizm potansiyelini yatak kapasitesiyle ölçen anlayışın, bu tabloyu değiştiremeyeceğini anlattı. Turizmden yeniden para kazanmak istiyorsak, Türkiye'nin sahip olduğu tarihi değerleri anlatmamız gerektiğine ve aynı yaklaşımla Antalya'nın da yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğuna değindi. Turistlerin Antalya'daki kalış süresinin ortalama 4 gün olduğunu ifade eden Seymen, bu sürenin uzaması için şehrin turistlerde merak uyandırması gerektiğini söyleyerek Sidney'i örnek gösterdi.

Türkiye'deki tüm şehirlerin İstanbul olmak istediğini ve bu sebeple de özgünlüğünü kaybettiğini anlatan Ertuğ Uçar, New York'taki "High Line" projesini örnek vererek, "Şehirli, şehrinde daha iyi yaşamak için mücadele ederse, başkaları da oraya gelmek ister" dedi. Expo'ya ayrılan 1,7 milyar TL'lik kaynağın, Antalya Valiliği'nin yıllık bütçesinden yüksek olduğuna dikkat çeken Uçar, tarım vesilesiyle bile inşaat sektörüne hizmet edildiğini ancak şehirlerin sınırsız bir şekilde imara açılmaması gerektiğini dile getirdi.

İzmir'de başlayan, ardından Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya ile devam eden "VitrA ile Kentin Hayalleri" tartışma dizisi kapsamında, Cemal Emden'in gözünden bu kentleri odağına alan ve kentlerdeki tartışmaları özetleyen bir kitap yayımlanacak.

#VitrA #VitrA ile Kentin Hayalleri #Antalya #Yekta Kopan #Osman Aydın #Cem Seymen #Ertuğ Uçar


Sayfanın Başına Dön