K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ
K ECZANESİ

K ECZANESİ

İÇ MEKAN   3.05.2023

Wand Works Mimarlık tarafından tasarlanan ve Bursa’da uygulanan K Eczanesi, sağlık mekanlarında karşılaştığımız beyaz ışıklı ve parlak yüzeyli mekanların oluşturduğu laboratuvar ortamı yerine; samimi, davetkar ve kapsayıcı tasarım yaklaşımıyla farklılaşıyor.

Wand Works mimarlık ofisi tarafından tasarlanan K Eczanesi, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde konumlanıyor. Tasarım, ‘’welness’’ konsepti üzerinden kurgulanıyor. İyi olma, iyi hissetme hali ve kendi iyiliğine yatırım yapma motivasyonundan hareketle geliştirilen tasarımda yumuşak ve doğal formlar, renkler ve dokular kullanılıyor.

Pandemi süreciyle birlikte toplum tarafından sağlık kavramına karşı bedensel, psikolojik ve sosyal yönleri içeren bütüncül bir yaklaşım benimsendi. Bundan yola çıkarak, 85 metrekareyi kapsayan iç mekan; 65 metrekare satış alanı ve 20 metrekare servis mekanları olarak ikiye ayrıldı. Servis mekanları; laboratuvar, dinlenme alanı, mutfak, wc ve depodan oluşurken, satış alanı ise ilaç satış bölümü ve ıtriyat teşhir alanı olarak ayrıldı. İlaç satış alanı, görsel iletişimi güçlendiren ve fiziksel olarak da bir ayırıcı görev üstlenen bankolarla sınırlandırıldı. Bire iki oranında tasarlanan bankolar, çalışma alanlarını ayırırken aynı zamanda mekanın arkasına yerleşen servis hacimlerine erişim kapısını da akslıyor. Teşhir alanı, gelen müşterilerin sırasını beklerken ürünleri rahatça incelemesi ve mekanda karşılaşan mahallelinin sosyalleşebilmesi için ferah tutuldu. Mekanın ortasına yerleştirilen alçak teşhir alanı ve oturma ünitelerinden oluşan modül, bu doğrultuda tasarlandı ve modüllerin iç hacimleri depo olarak değerlendirildi. Mekanda nişler ve renklerle yaratılan bantlar, estetik özelliklerinin yanı sıra ürünlerinin kategorizasyonunu da sağlıyor.

Eczacının, hastalarına ve danışanlarına olan ilgili yaklaşımından alınan ilhamla, beyaz ışıklar, parlak yüzeyler ve keskin açılardan oluşan fütüristik bir laboratuvar ortamı yerine; sıcak, samimi, davetkar ve kapsayıcı bir mekan hedeflendi. Wand Works Mimarlık, doğaya atıfta bulunan renk, doku ve formlar kullanarak hedefledikleri tasarımı güçlendirdi. Beyaz ile pastel yeşilin; pürüzsüz yüzeylerle dokulu yüzeylerin kullanımı, mekana hakim olan mat ahşap ve alçı yüzeylerin üzerinde metal ve cam parlak elemanların yerleştirilmesi, tasarımda hedeflenilen dengeyi sağlıyor.

#K Eczanesi #Wand Works #iç mekan tasarımı #wellness


Sayfanın Başına Dön