Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev
Artı Enerjili Ev

Artı Enerjili Ev

İNOVASYON   5.09.2014

Binaların sıfır emisyonu için araştırma yapan bir merkezle ortak yürütülen çalışmada mimarlık ofisi Snøhetta, pilot bir uygulama olan ZEB Evi'ni tasarladı. Ekolojik bilince sahip bir tasarımın örneğini oluşturması istenen ev, Ringdalskogen Norveç'te yer alıyor. Tek bir ailenin yaşayacağı ve inşaatı hala devam eden evin, aldığından daha fazla enerji üreten birimler olarak tanımlanan “artı enerjili konut” araştırmaları için de tetikleyici olması amaçlanmış. 

Metal giydirme cephesi, eğimli hacmi ve merkezi avlusu, evin öne çıkan biçimsel özellikleri. Binaya entegre edilmiş olan fotovoltaik pil dizileri eğimli çatıda bulunuyor. Evin yaşanabilirliğinin artması ve küçük ölçekli besin üretiminin gerçekleşmesi için meyve ağaçlarının ve sebzelerin yetiştiği küçük bir bahçe tasarlanmış. Bunun haricinde açık yüzme havuzu ve duş, fotovoltaik pillerden faydalanıyor.

Evde konforun enerji tasarrufu sağlanırken sürdürülmesi için hava geçirgenliği, gün ışığından faydalanma, akustik, ısı ve hava kalitesi gibi özellikleri kapsayan bir sistem düşünülmüş. ZEB Evi, ZEB-OM sınıflandırmasının beklentilerini de yerine getiriyor. Bu sınıflandırmaya göre inşaat sırasında kullanılan tüm malzemelerin ve kullanıcı ekipmanının sıfır emisyonlu olması gerekiyor. Öte yandan evin kullanımı süresince beklenilen enerji üretimi ve sıfır emisyonu gerçekleştirmesi için sistem takipte kalıyor ve belgeleniyor.

Görseller: © EVE

#inovasyon #konut #snøhetta #norveç #sürdürülebilirlik #artıenerji #enerji


Sayfanın Başına Dön