THE SPECTOR
THE SPECTOR
THE SPECTOR
THE SPECTOR
THE SPECTOR
THE SPECTOR

THE SPECTOR

İNOVASYON   18.07.2016

Gündelik hayatımıza devam ederken, okuduğumuz bir kitap ya da dergide hatta biraz daha uzağa gidersek yolda yürürken önümüze çıkan bir tabelada hoşumuza giden yazı fontları ile karşılaşabiliyoruz. Evet, belki yazının fotoğrafını çekip sonrasında bireysel bir sorgulama yapabiliriz ancak böyle bir sürece artık gerek kalmadığını söylesek… Çünkü "The Spector" bunu bizim için yapıyor!

 

Royal College of Art mezunu Fiona O'Leary tarafından tasarlanan font dedektörü, öğrenmek istediğimiz yazı tipi hakkında boyutundan harfler arası boşluğa kadar tüm sorularımıza cevap veriyor. Üstelik tüm bu bilgiler için yalnızca bir düğmeye basmak yeterli. Alt bölümünde kamera bulunan dedektör, okutulan fontu veri tabanındaki örnekler ile eşleştirerek kullanıcıya bilgi veriyor.

 

Baskı konusunda yaşadığı problemlerden yola çıkarak bu tasarımı yapan O'Leary, "Bilgisayar ekranında gördüğüm font ile baskı aldığım font arasındaki derin farkı görünce The Spector'ı tasarlamaya karar verdim. Üstelik bu dedektör sayesinde yazı renginin RGB ve CMYK modlarına dahi ulaşmak mümkün" diyor.

#Fiona O #Royal College of Art #The Spector #yazı tipi #dedektör #font #inovasyon #tasarım


Sayfanın Başına Dön