KREATİF MİMARLIK
KREATİF MİMARLIK

KREATİF MİMARLIK

KONUK YAZAR   7.03.2017

Mimar olmaya ne zaman karar verdiniz?

Aydan Volkan: Fatih'te bir aile apartmanında doğdum. Amcam mimar, pek aktif mimarlık yapmasa da doğduğum apartmanı o projelendirmiş. 1960'ların güzel apartmanlarından biri bence, hala da duruyor. Belki bende varoluşsal, belki sonradan şekillenen dünyam içinde kendine yer bulduğunu düşündüğüm bir şey mimarlık. Üniversite sınavlarında 6 tercihim vardı ve 6'sı da mimarlık bölümüydü. Çok emindim; ya mimar olacaktım ya da denemeyi sürdürecektim.

Selim Cengiç: Mimarlığa olan ilgim küçük yaşlarda başladı; belki biraz da teyzemin mimar olması etkili oldu. Onun şantiyelerine giderdim üniversite öncesinde. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 1994 yılında mezun oldum ve Ertem Ertunga Mimarlık'ta çalışmaya başladım.

Mimar olmasaydınız, şu an ne yapıyor olurdunuz?

A.V: Bilinmeyene duyduğum merak ve yeni bir şeyler yaratma isteği ile herhalde yine yaratıcı mesleklerden birini yapar veya bir bilim kadını olmayı tercih ederdim.

S.C: Hayatta her zaman yeni bir şeyler öğrenmek ve keşfetmek benim için çok büyük bir keyif. Ben de Aydan gibi mutlaka yaratıcı ve sürekli öğreneceğim bir meslekte çalışıyor olurdum sanırım. Ayrıca seyahat etmenin en iyi öğrenme yollarından biri olduğuna inanıyorum, dolayısıyla bunu gerçekleştirebileceğim bir mesleği benimserdim. Neyse ki mimarlık bu isteği fazlası ile tatmin ediyor.

Bir erkek ile ortak olmak iş hayatınızı nasıl etkiliyor?

A.V: Ortaklığı kadın ve erkek olarak ayırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Selim ile benim karakterlerimiz aynı değil ve bu da ortaklığımıza olumlu olarak yansıyor. Birbirimizi dengeliyor, açıklarımızı kapatıyoruz. Karakterlerimizin özellikleri cinsiyetimizden gelmiyor.

Peki bir kadın ile ortak olmak?

S.C: Aydan benim rasyonel yanım gibi. Ortak olarak cinsiyet ayrımımızı fark etmiyoruz, pek çok şekilde birbirimizi dengeliyor ve tamamlıyoruz.

Peki meslek hayatınızda kadın olarak karşılaştığınız en çarpıcı şey neydi?

A.V: İnsan olarak şanslıydım ki cinsiyetim sebebiyle olumlu ya da olumsuz hiçbir çarpıcı durumla karşılaşmadım. Hayatın içinde hep insan olmayı öncelikledim.

Yerel ya da global anlamda, proje ve/ya tasarımlarıyla sizi etkileyen bir kadın mimar / tasarımcı vb. var mı?

A.V: Ray Eames herhalde ilk aklıma gelen ve beni de etkileyen karakter.

S.C: Her tasarımını benimsemesem de, Zaha Hadid duruşu ile küresel mimarlık dünyasında kadınlar için oldukça önemli bir rol model oldu.

 

#8 Mart Dünya Kadınlar Günü #Kreatif Mimarlık #Aydan Volkan #Selim Cengiç


Sayfanın Başına Dön