HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM
HE ART MUSEUM

HE ART MUSEUM

MİMARİ   5.02.2020

Son günlerde gündemimizi oldukça meşgul eden Corona virüsü, mimarlık dünyasında da birtakım hareketlenmelere ya da tam tersi ertelemelere neden oldu desek yalan olmaz. Çin hükümetinin 10 günde tamamlama sözü verdiği hastaneyi hatırlarsınız... O konuyu bir sonraki yazımızda ele alacağımızı belirterek size bir erteleme haberinden bahsetmek istiyoruz. Tabii öncelikli olarak projeden!

He Art Museum, Pritzker ödüllü Tadao Ando tarafından Çin'de tasarlandı. Birbiri üstüne istiflenen dairesel hacimlerden oluşan yapı, dinamik bir form ortaya koyarken aynı zamanda iç mekana dair birtakım ipuçları da sunuyor. Yapının merkezinde yer alan, zemin kattan 4. kata yükselirken dairesel ışık bacasını çevreleyen merdivenden bahsediyoruz... 

8.000 metrekarelik sergi alanı, 300 metrekarelik eğitim alanı, kitabevi ve kafe gibi birimlerden oluşan müzenin, He Art Museum'un kapsamlı koleksiyonlarına ve süreli sergilere ev sahipliği yapması planlanıyor.

Normal şartlarda 21 Mart'ta ziyarete açılması planlanan He Art Museum'un yeni açılış tarihiyse henüz belirsizliğini koruyor.

#Tadao Ando #He Art Museum #Çin #mimari tasarım #müze #Koronavirüs #Covid-19


Sayfanın Başına Dön