KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM
KOMPAKT DİNAMİZM

KOMPAKT DİNAMİZM

MİMARİ   26.01.2018

İstanbul'un metropoliten alanı içerisinde; nüfusu hızlı artan, sosyo-ekonomik olarak orta sınıfın yoğunlukla bulunduğu ve hızlı göç alan Esenyurt bölgesinde projelendirilmiş bir konut projesi: Hep İstanbul. Bütündeki bina ayak izinin, kullanıma en fazla yarar sağlayacak şekilde bir avlu, açık ve yeşil alana imkan tanıdığı projenin tasarımı ise CM Mimarlık'a ait.

 

Yapılan pek çok analiz neticesinde, az katlı ve çok katlı yapıların bir arada kullanıldığı bir proje ile karşı karşıyayız. Maksimum 25 katlı değişken yükseklikteki blokların arasında, kuzey - güney doğrultusunda yer seçen değişken gabariye sahip az katlı sıra bloklar… Üstelik gabarinin doğu yönünde düştüğü bu yapısal kurgu, tüm avluların gün ışığından olabildiğince yararlanmasını sağlamakta.

 

“Yoğun trafik ağının ortasında yer alan arazi, kentsel yüzey düşünüldüğünde topografik olarak da düşük kotta kalıyor. Arazi çevresinde “vista” teşkil eden bir kentsel ya da doğal öğe yok. Dolayısıyla bakılacak bir “dış” olmadığı için gündelik hayat, sosyal ilişki, komşuluk, yeşil alan ve rekreasyon yoğunluklu bir iç yaşam kurmaya çalıştık”

 

Projede, kuzey - güney doğrultusunda iki geniş avlu, aralarında da ikincil lineer pasajlar kurgulanmış. Ve bu avlulardan doğu - batı doğrultusunda farklı kot ulaşımları, hava sirkülasyonuna imkan veren yırtıklar, blok ve yapı girişleri sağlanmış.

 

”Yapı alanında iki tipoloji hakim. Nokta tipolojiye sahip bloklar; biri 25 kat, diğerleri 10 kata kadar düşen toplam 14 adet. Sıra ev ya da lineer teraslama olarak tanımlayabileceğimiz yükseklikleri 12.50 ila 18.50 metre arasında değişen sistem ise blok kurgusunun benzeri bir örgüye sahip”

 

Cephe tasarımı açısından dört yöne yüz veren yüksek bloklar, baktığı yöne göre farklılıklar göstermekte. Öyle ki, kuzey ve güney cephelerinin porozitesi düşük iken, doğuya bakan cepheler yüksek... Söz konusu iklimsel faktörler olduğunda ise kuzeydoğuda önerilen korunun, kışın yerleşke içinde hissedilecek poyraz açısından bir önlem olduğunu söylemek mümkün. Aynı şekilde hakim rüzgar yönü olan kuzeybatı da bir blok ile engellenerek yerleşke içinde ortak açık alanlara geçmesi önlenmiş. Özellikle yaz aylarında güneybatıdan esen, sirkülasyon sağlayan temizleyici hava akımı ise kesilmemeye çalışılmış.

 

Proje | Tekfen Hep İstanbul

 

Lokasyon | Esenyurt, İstanbul,

 

Proje Ofisi | CM Mimarlık - Cem Sorguç

 

Tasarım Ekibi: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Sezin Ergene, Amina Rezoug, Özlem Yılmaz, Gizem Candemir, Deniz Gezgin, Elvan Çakıt, Çiğdem Yalırsu, Tutku Sevinç, Gizay Özüm, Ege Adaş, Cüneyt Şentürk, Serra Ayhan, Eda Aytekin

 

İşveren: Tekfen Emlak Geliştirme

 

Toplam İnşaat Alanı | 253.000 m²

#konut projesi #Hep İstanbul #CM Mimarlık #Cem Sorguç #İstanbul #Esenyurt #mimari tasarım


Sayfanın Başına Dön