MÜZE OLUYOR!
MÜZE OLUYOR!

MÜZE OLUYOR!

MİMARİ   8.06.2020

Türkiye İş Bankası'nn 1953-2016 yılları arasında İş Bankası Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren tarihi yapısı, TEĞET Mimarlık tarafından müze olarak yenilenecek.

İş Sanat'tan yapılan açıklamada, Türkiye İş Bankası'nın resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmak üzere müze olarak tahsis edilen Beyoğlu Şubesi binasının restorasyonu için proje çalışmalarının ve izin sürecinin tamamlandığı duyuruldu.

Restorasyonu kısa bir süre içinde başlayacak yapı için TEĞET Mimarlık'ın internet sitesinde yer alan açıklamaysa şöyle:

"Yapı, etkileyici, heybetli bir Beyoğlu apartmanı. Koleksiyon ise Türk sanatının Cumhuriyet dönemindeki en önemli temsilcilerinin ilk kez gün ışığına çıkacak eserleri. TEGET Mimarlık tarafından tasarlanan İstiklal'inyeni müzesi, zemin kata yayılarak Odakule meydanına açılan kitabevi, sanat kütüphanesi, çok amaçlı salonu, atölyeleri ve sergi katlarıyla tamamen kültür sanat işlevleriyle donatılmış bir yapı olacak.

TEGET, koruma disiplininin alışkanlıklarını sorgulayan bir tasarım yaklaşımıyla, 20. asır başına tarihlenen bu tipik Beyoğlu apartmanının orijinal atmosferini yaşatırken günümüz çağdaş müzesinin ihtiyaçlarına cevap oluşturmayı amaçladı. Bu doğrultuda cephe hattının hemen gerisindeki oda silsilesi, yapının ana merdiveni ve tarihi asansörü tüm süsleme, bezeme ve malzemesiyle yerinde korunuyor. Müzenin ihtiyacı olan daha geniş sergi holleri, servis asansörleri, yangın merdiveni ve teknik şaftlar içinse yapının merkezinde ince uzun bir dilim, deyim yerindeyse bir keson yapı olarak bodrumdan çatıya tekrar kuruluyor. Binanın merkezindeki bu betonarme çekirdek aynı zamanda yapının meyvesinin, yani korunan büyük ve değerli kısmının ayakta kalmasını sağlayan bir güçlendirme işlevi de görecek".

#TEĞET Mimarlık #Ertuğ Uçar #Mehmet Kütükçüoğlu #mimari tasarım #restorasyon #Türkiye İş Bankası #Beyoğlu #müze


Sayfanın Başına Dön