ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ
ORİGAMİ ETKİSİ

ORİGAMİ ETKİSİ

MİMARİ   12.07.2017

“Mimarinin, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimini etkileyen bir araç olarak ölçekten ziyade ifadesinin ne olduğu ve çocukların algı dünyasına ne söylediği önemli. Bu noktada anaokulu çağındaki çocuk bir yapının içinde nasıl rahat eder, kendini o yapıya nasıl ait hisseder sorularından başlamak gerekiyor”

 

Kozyatağı'nda tasarladığı anaokulu projesini bu cümleler ile anlatmaya başlıyor Durmuş Dilekçi. Öyle ki çocuk dünyasına ilişkin "oyun" ve "imge" konularından yola çıkarak "origami oyunu ile elde edilmiş ev" metaforu üzerine geliştirilen bir proje var karşımızda. Tamamen çocuk ölçeğinde, özgürlük sunan, algı dünyasına göre şekillenen derslikler ve açık - kapalı oyun alanlarından oluşan bir eğitim yapısı: Bahriye Üçok Anaokulu.

 

Biraz detaya inelim! 1200 metrekarelik alana yayılan yapının zemin katında; farklı yaş gruplarına göre ayrılan sınıflar, oyun odası, idari birimler ve revir yer alırken bodrum katta; yemek alanı, laboratuvar, uyku odası, atölye, müzik - dans odası ile depo alanları bulunuyor. Faaliyet sınıfı, laboratuvar ve yemek salonu ile ilişki kuran kış bahçesi, mekana aydınlık verirken iklimlendirme imkanı sağlıyor. Gelelim yapının tavanında düzenlenen açıklıklara! Her bir sınıfın tavanında bulunan bu açıklıklar, kuzey ışığını doğrudan içeri alarak mekan içinde homojen bir aydınlatma sunuyor. Bunun yanı sıra oyun alanının tavanı, doğru noktalara yerleştirilmiş güneş panelleri aracılığıyla elektrik enerjisi üretimine olanak sağlıyor. Bu noktada, yapının dışında origami etkisi yaratan prizmatik hareketlerin, güney yönünden gelen güneş ışınlarını kesmek amacıyla düşünüldüğünü ve yönlenme açılarının mevsimlere göre değiştirilebildiğini belirtelim. 

 

“Yeşil çatı uygulaması ile yağmur sularının arındırılması, yağmur sularının kullanımı ile kanalizasyon sisteminin yükünü azaltma, güneş enerjisinden yararlanma, doğal ışıktan verimli faydalanma, yeşil katmanların güneş ışınlarını yansıtmaması sayesinde sera etkisini oluşturan yansımaları azaltması, doğru ışık yönü ve izolasyon değerleri ile enerji tasarrufu sağlanması, yeşil çatı katmanları ile oksijen üretilmesi, izolasyon sistemleri ile ısıtma - soğutma maliyetlerinin ve karbondioksit salınımının azaltılmasını amaçladık

 

Okulun 1.600 metrekarelik alana sahip bahçesinde ise permakültür çalışmalarının yapılacağı alanlar bulunuyor.

 

Proje | Bahriye Üçok Anaokulu

 

Proje Tasarım | Dilekci Architects (DDA) - Durmuş Dilekçi

 

Tasarım Ekibi | Merve Toğru, Evren Alpay, Ayber Gülfer, Sinem Öztürk

 

Lokasyon | Kadıköy, İstanbul

 

İşveren | Kadıköy Belediyesi

 

Peyzaj Tasarım | DS Mimarlık

 

LEED Danışmanlığı | Erke Tasarım

 

Yıl | 2016

#Durmuş Dilekçi #Bahriye Üçok Anaokulu #İstanbul #Kozyatağı #eğitim yapısı #okul projesi #sürdürülebilirlik #Dilekci Architects


Sayfanın Başına Dön