AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ
AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ

AKM'NİN AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ

TASARIM   30.11.2021

TEPTA, mimarı Murat Tabanlıoğlu ve mimari aydınlatma tasarımcısı Jan Dinnebier için “Aile Hikayesi” niteliği taşıyan yenileme projesine, temsilcisi olduğu markaların teknik aydınlatmalarının yanı sıra tasarımcıların taleplerine uygun olarak proje özelinde geliştirilen çözümler sundu.

Mimari tasarımı Hayati Tabanlıoğlu ve aydınlatma tasarımı Johannes Dinnebier tarafından gerçekleştirilen 1969 yılında açılan ve yenileme projesinde orijinal tasarımın yalın ve işlevsel mimari anlayışına sadık kalınarak hayata geçirilen yapının cephesi, opera ve tiyatro salonları, fuayeleri ve kültür sokağı TEPTA’nın çözümleri ile aydınlatıldı.

Orijinaline sadık kalınarak yenilenen cephede, dış mekan kullanımına uygun IP 67 koruma sınıfına dahil, 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığında tamamen DALI sistem ile kontrol edilebilen armatürler kullanıldı. Spot ve lineer aydınlatmalar, kullanım yerine uygun olarak sıva üstü ve zemine gömme olarak yerleştirildi.  

Derin, geniş sahneli ve doğal bir akustiğe sahip olan opera salonunda mimari aydınlatma, iGuzzini ve i-Léd markalarının çeşitli teknik armatürlerinin yanı sıra tavana uyumlu özel tasarım armatürler ile sağlandı.

Mimar ve TEPTA özel çalışması

Merkezin ana salonunu oluşturan küre yapının tavanında, Tabanlıoğlu ekibi tarafından özel olarak tasarlanan ve TEPTA’nın uzman ekibi ile aylar süren çalışmalarla ürün geliştirilmesi sağlanan hareketli avize tasarımı hayata geçirildi. Merkeze doğru daralan halkalar şeklinde tasarlanmış ahşap tavan sistemi ile uyumlu biçimde geliştirilen özel bir sarkıt aydınlatma sistemi olarak kurgulanan bu tasarımda, 533 adet tekil motorla çalışan ve bilgisayar üzerinden ayrı ayrı kontrol edilebilen özel tasarım ve üretim cam içerisine yerleştirilmiş LED aydınlatma armatürü konumlandı. İstenirse kademeli olarak farklı yüksekliklerde, istenirse tavandan 12 metre aşağıda hepsi aynı yükseklikte sarkıtılabilen bu sistem opera salonunu sanatsal anlamda tamamladı.

İlk kez uygulanan böyle bir tasarım için TEPTA ekipleri ile mimarlık ofisi Tabanlıoğlu uzun süre iş birliğinde bulundu. Sayısız deneme yanılma sonrasında bu tasarımın hayata geçmesi sağlandı. Tüm tasarım kararları mimarlık ofisi tarafından alınırken, TEPTA’nın teknik bilgisi ve deneyimi ile üretim kapasitesi bir kez daha öne çıktı.

Opera salonunun fuaye alanındaki globe aydınlatmalardan oluşan merdiven aydınlatması, aslına sadık kalınarak çağdaş özelliklerle güncellendi ve LED ampullerin kullanıldığı, son derece parlak ve berrak olan Schott camdan üretilen globe aydınlatmalar ile yenilendi. Gezinim alanlarında kullanılan, yine 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığındaki iGuzzini ve i-Léd markalarının spot aydınlatmaları sıva üstü ve tavana gömme raylar ile kullanıldı.

Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi vasıtasıyla birbirlerine ve ana binaya bağlanan alçak yapılardan arasında kalan ve sokak seviyesinde kolay erişilebilir kültür sokağı ve peyzaj aydınlatmasında iGuzzini, i-Léd ve Simes markalarının dış mekan kullanımına uygun IP67 koruma sınıfına dahil teknik ve dekoratif aydınlatmaları kullanıldı.

TEPTA Hakkında

TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. 

#TEPTA #aydınlatma


Sayfanın Başına Dön